Po co nam kosmiczne górnictwo?
Projektem „Golden Fleece” niewielka spółka ABM Space weszła właśnie do pierwszej ligi międzynarodowych graczy w branży kosmicznej. Jej absolutnie nowatorskie spojrzenie na transport międzyplanetarny okazało się zarazem kluczem do... górnictwa kosmicznego.
Górnictwo kosmiczne jest naszym celem. Czy to będziemy bezpośrednio brać udział w eksploracji planetoid, czy też dostarczać innym narzędzia do takiej działalności. Chcemy być takimi prywaciarzami kosmicznymi i w ten sposób zarabiać pieniądze, duże pieniądze – uśmiecha się Mateusz Józefowicz, wiceprezes ABM Space.
Jak działa słoneczny żagiel?
I rzeczywiście ma powody do radości. Dwa tygodnie temu w Luksemburgu toruńska spółka błysnęła w firmowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną prestiżowym konkursie „Space Exploration Masters”, zwyciężając w kategorii „Zrównoważony rozwój w eksploracji kosmosu”. Jury najwyraźniej ujął projekt „Golden Fleece” (Złote runo), który ABM Space przygotowała wspólnie z łódzką firmą Amepox i inżynierami, wywodzącymi się z Politechniki Warszawskiej. Projekt ten jest nowatorskim rozwinięciem koncepcji używanego do napędu statków kosmicznych słonecznego żagla.
Jak on działa? (...)
Przeczytaj dalszą część artykułu, jak torunianie udoskonalili koncepcję i jak to rozwiązanie jest rewolucyjne na skalę światową!
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień