Poczekamy jeszcze na Mieszkania Plus [wideo]
Inowrocław i Toruń są w pilotażowym programie „Mieszkanie +”. Jednak marne szanse na to, że klucze szybko trafią do pierwszych lokatorów.
Tanie mieszkania na wynajem to, po „Rodzinie 500 plus”, drugi sztandarowy program rządu. Oficjalnie wystartował jesienią 2016 roku.
- Mamy nadzieję, że pierwsi lokatorzy pojawią się w mieszkaniach już w 2018 roku - tak ostrożnie wypowiedział się kilka dni temu Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, na antenie Radia Kraków.
Wcześniej rząd wskazywał na 2017 rok.
Najpierw bilans: czy to się opłaca?
Pilotaż programu realizuje wyłoniona w Banku Gospodarstwa Krajowego spółka BGK Nieruchomości. Według informacji, które nam przekazała, jako pierwsze lokalizacje pod „Mieszkania Plus” w Kujawsko-Pomorskiem wskazano Inowrocław i Toruń.
Sprawdziliśmy wczoraj, jak długo mieszkańcy poczekają na tanie lokale. Niestety, może to jeszcze potrwać, ponieważ np. w Inowrocławiu wątpliwości budzi atrakcyjność inwestycyjna wskazanych terenów.
- Z Inowrocławiem zawarliśmy list intencyjny, ale jest on jedynie wstępnym porozumieniem - podkreślają w BGK Nieruchomości.
- Nasze miasto jest zabudowane do granic - mówi Agnieszka Chrząszcz-Stajszczak, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocławia. - Zaproponowaliśmy ulicę Mątewską, cztery działki o powierzchni prawie pięciu hektarów. Plan zakładał cztery budynki, 160 lokali mieszkalnych i osiem komercyjnych na parterze. Podczas wizji lokalnej przedstawicieli BGK zainteresowanie wzbudziła tylko jedna działka ze względu na bliskość mediów (woda, kanalizacja, prąd, gaz, sieć cieplna). Czekamy teraz na oficjalne pismo w tej sprawie.
Drugą regionalną lokalizacją w pilotażowym programie jest Toruń, z którym BGK podpisał, 11 marca, warunkową umowę inwestycyjną. Wynika z niej, że w rejonie ulic Okólnej i Inowrocławskiej, w dzielnicy Podgórz, mogą powstać 324 mieszkania.
Również w tym przypadku w grę wchodzi przeprowadzenie due diligence, czyli bilansu, na ile inwestycja będzie opłacalna dla obu stron. - Czekamy na szczegóły dotyczące warunków podpisania umowy inwestycyjnej z BGK, a to może nastąpić najszybciej pod koniec czerwca - informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Torunia.
Temu, co lokalnie dzieje się wokół „Mieszkania+” przygląda się Bydgoszcz. - Prezydent zobowiązał Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego do przeprowadzenia analiz perspektyw i możliwości udziału w tym programie - mówi Magdalena Kwiatkowska, prezes BTBS. - Jesteśmy w stałym kontakcie z BGK, by ustalić zasady ewentualnej współpracy.
Rekordowy kwartał na zakończenie rekordowego roku dla deweloperów.
Czy lokale z rządowego programu będą oddawane z poślizgiem? - Na razie budują się tylko w dwóch polskich miastach, Jarocinie i Białej Podlaskiej - komentuje Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości. - Być może w najbliższych miesiącach wprowadzą się do nich pierwsi lokatorzy, ale takich mieszkań będzie co najwyżej kilkadziesiąt. Jednak rząd zrobi wszystko, by do wyborów powstało ich jak najwięcej.