Podkarpacka gastronomia pod lupą sanepidu: zamknięty zakład, 175 mandatów

Czytaj dalej
Fot. 123rf
af

Podkarpacka gastronomia pod lupą sanepidu: zamknięty zakład, 175 mandatów

af

Jeden zamknięty zakład, 175 osób ukaranych mandatami na kwotę prawie 34 tys. zł – to wakacyjny bilans kontroli przeprowadzonych przez sanepid na Podkarpaciu.

Od początku maja do końca sierpnia tego roku w województwie podkarpackim sprawdzono 1440 punktów gastronomicznych. Wśród nich znalazło się: 326 restauracji, 86 barów, 63 stołówki, 341 zakładów małej gastronomii, 49 wytwórni ciast i lodów, 97 automatów do produkcji lodów oraz 478 innych obiektów, do których należy zaliczyć sklepy spożywcze, place targowe i domy weselne.

Jeżeli wykryto uchybienia, najczęściej dotyczyły one higieny, bałaganu, przeterminowanego i nieodpowiednio przechowywanego jedzenia. Problemem okazały się również źle oznakowane produkty spożywcze, które niekiedy trudno było zidentyfikować. Do tego zniszczony sprzęt produkcyjny i urządzeń chłodniczych, zły stan techniczny pomieszczeń - zniszczone i popękane sufity, brudne z odpryskującą farbą ściany, zdezelowana podłoga. Wiele do życzenia pozostawiał również strój pracowników lokali gastronomicznych i sklepów spożywczych. Personel albo nie posiadał odpowiedniej odzieży roboczej, albo nie przestrzegał segregacji ubrań ochronnych od osobistych.

- W wyniku wzmożonych kontroli prowadzonych w ramach „Akcji Lato”, w zakładach żywnościowych, w których stwierdzono zły stan sanitarno-porządkowy lub inne nieprawidłowości, 175 osób winnych stwierdzonych zaniedbań ukarano grzywnami w drodze mandatów karnych na łączną kwotę 33 750 zł. Wydano również 31 decyzji administracyjnych nakazujących usunięcie usterek technicznych oraz 1 decyzję o unieruchomieniu zakładu, co jest równoznaczne z jego zamknięciem - mówi Anna Kalandyk-Dusza, z-ca Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

af

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.