Podmurna - ulica pełna kontrastów

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Mariola Lorenczewska

Podmurna - ulica pełna kontrastów

Mariola Lorenczewska

Trudno ingerować, gdy działka, nawet, jeśli położona jest w tak eksponowanym miejscu, jak starówka, ma prywatnego właściciela. Na szczęście takich zaniedbanych zakątków w centrum Torunia jest już coraz mniej. Właściciele dbają szczególnie o podwórka.

Ulica Podmurna należy do tych miejsc na toruńskiej starówce, gdzie jest chyba najwięcej kontrastów. W jednej części eleganckie chodniki i odrestaurowane budynki. W drugiej obskurne i zaniedbane.

Chociaż płotek
- Miejscem, które oprócz bruku, po którym nie da się chodzić, szczególnie mnie denerwuje, bo usytuowanym akurat w „lepszej” części Podmurnej, jest wnęka między numerami 56 a 50 - zaznacza Czytelniczka. - W tle jest stary mur, na nim poustawiane rzeźby. Po obu stronach ściany budynków, na jednej z nich jest nawet dawna panorama miasta. Teren jest ogrodzony drewnianym płotem. W środku rośnie trawa, która zarosła chwastami. Leży pełno śmieci. Czy nie można nic z tym zrobić?

Okazuje się, że jest to prywatna działka.

- Kiedyś tym terenem próbowaliśmy się zająć - przyznaje Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia. O tyle się poprawiło, że jest płot i miejsce przestało być toaletą dla psów. Może Biuro Toruńskiego Centrum Miasta będzie więcej wiedziało. Aleksandra Iżycka, dyrektor BTCM potwierdza, że działka jest prywatna.

- W takim przypadku my nie możemy ingerować - zaznacza. - Kawałek dalej jest wnęka granicząca z naszym budynkiem, którą udało nam się zagospodarować, bo porozumieliśmy się z właścicielem. W tym przypadku jest trudno. Ewentualnie Straż Miejska może zmobilizować do uprzątnięcia i skoszenia trawy. Z drugiej strony przy pogodzie takiej jaką mamy, trawnik może tak wyglądać.

Ulica do remontu
A ulica Podmurna przejdzie niedługo kapitalny remont. Został ogłoszony przetarg na wykonawcę robót.

Prace będą prowadzone na odcinku prawie 260 metrów, od ulicy Szerokiej do Mostowej. Remont obejmie jezdnię, chodniki oraz zjazdy. Po remoncie ulica będzie nawiązywać do już wyremontowanych ulic na starówce.

Teraz Podmurna ma nawierzchnię z bruku dużego, chodniki są z kostki i płytek kamiennych oraz drobnego bruku. Projekt zakłada rozebranie istniejącej nawierzchni, oczyszczenie materiału, posegregowanie i jego ponowne wbudowanie. Zanim na plac budowy wejdą drogowcy, teren przejmą m.in. Toruńskie Wodociągi.

Mariola Lorenczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.