Podwójny rocznik znów ma pod górkę. Brakuje miejsc w internatach w regionie

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Podwójny rocznik znów ma pod górkę. Brakuje miejsc w internatach w regionie

Ewa Abramczyk-Boguszewska

O ile kandydaci z podwójnego rocznika pomieszczą się w szkołach, to znacznie gorzej będzie z internatami. - To jeden wielki dramat - mówią dyrektorzy szkół w regionie.

- Nie ma szans, aby miejsc w internatach wystarczyło dla wszystkich - mówi wprost Roman Wojciechowski, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy.

Pięć lat zamiast czterech

Problemy z zakwaterowaniem w internatach to skutek podwójnego rocznika absolwentów i reformy oświaty. Reforma spowodowała, że szkoły w tym roku jednocześnie kończą gimnazjaliści i uczniowie 8 klas. We wrześniu rozpoczną oni naukę w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych.

- Do tej pory wszyscy skupiali się na tym, aby dla podwójnego rocznika wystarczyło miejsc w szkołach. O internatach i bursach zapomniano - mówi Roman Wojciechowski.

„Elektronik” ma własny internat, ale też ogromną liczbę chętnych do pierwszych klas. - Do klasy o profilu technik informatyk, której będzie patronować firma Atos, mamy aż 138 kandydatów z pierwszej preferencji po szkole podstawowej - mówi Roman Wojciechowski. - To około 4-5 osób na miejsce. Dużym powodzeniem cieszy się również klasa technik informatyk, którą będziemy prowadzić we współpracy z firmą „iQor”. Z pierwszej preferencji zgłosiło się 48 osób, możemy przyjąć 32.

Czytaj więcej w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.