Sebastian Gabryel

Pojedynek dwóch filmów o Dywizjonie 303

Michał Zakościelny, Piotr Adamczyk. Dywizjon 303.  Historia  prawdziwa Fot. Marek Szawdyn Michał Zakościelny, Piotr Adamczyk. Dywizjon 303. Historia prawdziwa

Sebastian Gabryel

W sierpniu do kin w Polsce wchodzą dwie konkurencyjne produkcje o polskich lotnikach z legendarnego Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki. W ubiegły piątek premierę miał brytyjsko-polski film „303. Bitwa o Anglię”, a za tydzień, 31 sierpnia, będziemy mogli zobaczyć polski „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Czy oba okażą się hitami?

"Oba tytuły opowiadają tę samą historię polskich pilotów stających do walki w bitwie o Anglię, jednak pomiędzy nimi istnieją wyraźne różnice."

Film „303. Bitwa o Anglię” jest produkcji brytyjsko-polskiej i choć jego reżyserem jest ceniony, wyróżniony nagrodami BAFTA i Emmy filmowiec David Blair, to część recenzentów zauważa, że znajduje się w nim przynajmniej kilka historycznych nieścisłości.

Zbliżone terminy powodują wiele pomyłek, nieporozumień i żartów - również ze strony dystrybutorów. Plakat promujący „Dywizjon 303. Historię prawdziwą” został opatrzony napisem „Nie pomyl filmu”. Czym różnią się filmy? 

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sebastian Gabryel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.