Pół mln zł dodatków specjalnych bez uzasadnień dla zastępców prezydenta Bydgoszczy. Kontrola izby obrachunkowej

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Wojciech Mąka

Pół mln zł dodatków specjalnych bez uzasadnień dla zastępców prezydenta Bydgoszczy. Kontrola izby obrachunkowej

Wojciech Mąka

Kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej wykazała, że pięciu zastępcom prezydenta Bydgoszczy w ostatnich latach bez uzasadnienia przyznano dodatki specjalne - w sumie prawie 500 tys. zł. Protokół kontrolny trafił do radnych. W środę (28.04) punkt ma stanąć na sesji, ale prezydent tego nie chce.

Regionalna Izba Obrachunkowa zakończyła kontrole w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Oprócz błędów formalnych w dokumentacji księgowej inspektorzy zwrócili uwagę na nagrody dla zastępców prezydenta Bydgoszczy. W latach 2018-2020 przyznano je w łącznej wysokości 484 tys. zł. Jak czytamy w wystąpieniu pokontrolnym RIO, zrobiono to "na podstawie zatwierdzonych przez Prezydenta Bydgoszczy pism, które nie zawierały uzasadnienia ich przyznania". Podobny przypadek dotyczył skarbnika miasta w okresie 2018-2019.

"Pracownikowi można przyznać dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań" - czytamy w wystąpieniu RIO. I dalej: "Pracodawca podejmuje w tym przypadku decyzję, czy przyzna dodatek. Jeżeli zostanie on przydzielony, to we właściwym dokumencie należy wskazać zakres zwiększonych lub dodatkowych obowiązków w stosunku do zadań wynikających z powierzonego pracownikowi zakresu czynności".

RIO oceniło, że prezydent nie określił dodatkowego zakresu obowiązków. - To jest bardzo ciekawe, chcemy poznać odpowiedzi na te pytania - mówi nam Jarosław Wenderlich, minister w kancelarii premiera i szef klubu radnych PiS. Dlatego klub na środowej sesji chce zgłosić wniosek o wprowadzenie tego punktu do porządku obrad.

RIO zwraca uwagę, że mimo obniżenia miesięcznych poborów zastępców prezydenta, nagrody spowodowały w rzeczywistości ich... podniesienie o ok. 300 zł, a tzw. dodatki specjalne traktowano jak stały składnik wynagrodzenia.

Bydgoski ratusz z zarzutami RIO się nie zgadza. Opublikował w Biuletynie Informacji Publicznej szeroką i bardzo skomplikowaną prawnie odpowiedź. Wynika z niej, że przyznawanie nagród - nawet wyższych niż wynikają z przepisów - jest zgodna z prawem.

- Prezydent nie dostał nagrody, wymienieni pracownicy, zastępcy i skarbnik, otrzymali nagrody w wysokości 14,48 procent z kwoty 484 tys. zł - informuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

We wtorek (27.04) prezydent Rafał Bruski wysłał do przewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy pismo, w którym zaznacza, że nie widzi uzasadnienia dla wprowadzenia punktu o kontroli RIO do porządku obrad, bo wszystkie informacje są w BIP-ie, a wobec nieprawidłowości, które dostrzec można w działaniach obecnego rządu RP, te stwierdzone przez RIO w Bydgoszczy są nieporównywalne.

Wojciech Mąka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.