Polacy nie gęsi - swoje Oscary mają. Już od 18 lat!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Zdzisław Haczek

Polacy nie gęsi - swoje Oscary mają. Już od 18 lat!

Zdzisław Haczek

Zwycięzców 18. gali polskich Orłów typuje Zdzisław Haczek.

Przez wiele lat w polskim środowisku filmowym najbardziej liczyły się Lwy festiwalu w Gdyni. Od 1999 r. mamy rodzime Oscary - Orły. Z amerykańskiego odpowiednika ma Polska Nagroda Filmowa sporo. Nominacje (dziś w 18 kategoriach) i statuetki przyznaje kilkuset członków Polskiej Akademii Filmowej. Jest firma, która do momentu otwarcia koperty z nazwiskiem laureata na gali, dba o tajność głosowania.

Janusz Gajos już dostał Orła za „osiągnięcie życia”. Dołoży jeszcze laur za główną rolę męską w „Body/Ciało”?

Kto będzie tryumfował w poniedziałek na deskach stołecznego Teatru Polskiego? Ze Srebrnym Niedźwiedziem zdobytym na Berlinale się nie dyskutuje, więc najlepszym filmem 2015 r. będzie „Body/Ciało” (9 nominacji) Małgorzaty Szumowskiej, która zgarnie też pewnie statuetkę za reżyserię, wygrywając z Jerzym Skolimowskim („11 minut”) i Magnusem von Hornem („Intruz”). Ten młody szwedzki filmowiec, osiadły w Polsce (absolwent łódzkiej Filmówki), dostanie za to Orła w kategorii „odkrycie roku”. Choć tu „walczy” też Agnieszka Smoczyńska ze swoimi intrygującymi, odlotowymi „Córkami dancingu”.

Laur za „najlepszą główną rolę kobiecą” zdobędzie Maja Ostaszewska („Body/Ciało”), która pogodzi nominowane w tej samej kategorii za kreacje w „Moje córki krowy” (7 nominacji): Agatę Kuleszę i Gabrielę Muskałę.

Najlepsza rola męska? Powinien wygrać Janusz Gajos („Body/Ciało”), ale właśnie przyznano mu Orła za „osiągnięcie życia”, więc... może Maciej Stuhr za kreację w „Excentrykach, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Obraz Janusza Majewskiego ma 7 nominacji, a wśród nich tę, która powinna ekscytować Lubu¬szan. Oto za dźwięk nominowany jest tu Mateusz Irisik - pochodzący z Czarnowic pod Gubinem absolwent V LO w Zielonej Górze. Trzymam kciuki!

Zdzisław Haczek

Piszę o wszystkim – brzmi banalnie, ale… Jako wydawca online muszę obserwować, co się dzieje w regionie, w kraju i na świecie, by być na bieżąco. I żeby poprzez między innymi moje publikacje, na bieżąco był Czytelnik Gazety Lubuskiej. A zatem tak samo „łapię” temat pożaru słomy na polu pod Żaganiem, dramatyczne protesty po wyborach na Białorusi czy wskazanie polskiego kandydata do Oscara (brawo Małgorzata Szumowska!).


 Od początku pracy w Gazecie Lubuskiej (staż rozpocząłem w październiku 1990 r., etat – od 1991 r.) staram się wypatrywać lokalnych talentów, czyli zdolnych Lubuszan i nagłaśniać ich sukcesy. Lubię pilnować karier naszych artystów, bo wychodzę z założenia, że Lubuskie kulturą (między innymi) stoi. Stąd obserwuję, co się dzieje na scenie muzycznej, co na kabaretowej, ale też – „co się pisze”, czyli co wydali nasi literaci.



 


Laureat:


 Złoty Dukat Lubuski 2016


Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra 2020



 Jako zielonogórzanin, który lubi spacery po swoim mieście, przyglądam się zmianom. Gdzie budują coś nowego, a gdzie znika kamienica, bo akurat tutaj ma być nowa droga.


 Sekunduję oczywiście rozbudowie i modernizacji instytucji kultury:



  •  Muzeum Ziemi Lubuskiej

  •  Lubuskiego Teatru

  •  Filharmonii Zielonogórskiej


  


Pracuję w zielonogórskiej redakcji Gazety Lubuskiej od 1990 roku. Na studiach (filologia polska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze) działałem w formacjach Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego (m.in. Drugi Garnitur, Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ). Dawne dzieje, ale... do dziś życie lubię brać z humorem. W Gazecie Lubuskiej zajmuję się tym, co trzeba. Byłem m.in. szefem działów kultury, kultury i oświaty, społecznego... Od 2020 roku pracuję na stanowisku wydawcy online.


Szczególnie lubię ogarniać żywioł kulturalny (nie do ogarnięcia zresztą...) - z aparatem czy z kamerą spotkacie mnie zarówno w rockowym klubie jak też w filharmonii. Uwielbiam chować się w kinowej sali (bez kamery...).


Moje zainteresowania: film, kino, muzyka, teatr, książka, kabaret, historia. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.