Policjantka z bydgoskiej drogówki zatrzymana na granicy z Białorusią. Miała pomagać w nielegalnym przerzucie ludzi. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku prowadzi w tej sprawie śledztwo.
- Prowadzimy postępowanie dotyczące Magdaleny S., funkcjonariuszki policji z Bydgoszczy. Na razie tylko tyle mogę powiedzieć - potwierdza prokurator Łukasz Janyst, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Śledztwo zostało przejęte przez PO w Białymstoku od Prokuratury Rejonowej w Hajnówce.
Policjantka to funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji. Nasz informator twierdzi, że pracowała około 5 lat. Prywatnie była związana z obywatelem jednego z krajów afrykańskich.
- Mieszkanie policjantki zostało przeszukane przez Biuro Spraw Wewnętrznych, ale jeśli to był zorganizowany przerzut, to pewnie i tak niczego nie znaleziono... - słyszymy od informatora.
Funkcjonariuszka została zatrzymana przez Straż Graniczną prawdopodobnie podczas kontroli auta na przejściu z Białorusią.
- Do zatrzymania doszło w związku z usiłowaniem pomocnictwa przy przekroczeniu granicy; komendant miejski policji został o nim powiadomiony - informuje podkomisarz Lidia Kowalska z zespołu prasowego komendy wojewódzkiej.
Wobec policjantki wszczęto dyscyplinarkę i zawieszono ją na 3 miesiące.
Postępowanie dotyczy art. 13 par. 1 kodeksu karnego mówiący o zamiarze popełnienia czynu zabronionego przez osobę swoim zachowaniem „bezpośrednio zmierzającą do jego dokonania, które jednak nie następuje”.
Śledczy z Białegostoku pod koniec ub. tygodnia nie mogli zdradzić szczegółów postępowania.
Wiemy na razie tylko tyle, że dotyczy ono art. 13 paragraf pierwszy kodeksu karnego w związku z art. 18 par. 3 KK, w zw. z art. 264 par. 2 KK.
Art. 13 KK dotyczy tzw. działania udolnego lub nieudolnego, par. 1 stanowi, że odpowiada osoba „za usiłowanie, kto w zamiarze popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje”.
Artykuł 18 z kolei brzmi: ”Odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie.”
Ostatni z artykułów dotyczy przekroczenia granicy: „Kto wbrew przepisom przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej, używając przemocy, groźby, podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.