Pomagają ludziom przy usuwaniu azbestu
Jeszcze w tym roku z gminnych dachów zniknie kolejnych 80 ton materiałów zawierających niebezpieczny azbest.
W gminie kontynuowany jest program usuwania azbestu. Wójt cieszy się, że jest go na jej terenie coraz mniej. I chętnie aplikuje, aby pomóc ludziom pozbyć się materiałów zawierających niebezpieczny materiał, o dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
- Firma z Pruszcza zdejmie, zutylizuje i wywiezie 80 ton materiałów z azbestem - informuje Mieczysław Misiaszek, wójt gminy Kijewo Królewskie. - Zostaną usunięte z siedemnastu budynków. W większości są to domy jednorodzinne. Jednak nie brakuje w tej siedemnastce także budynków, które nie są w rękach prywatnych. Przykłady? Leśniczówka w Płutowie czy duży budynek socjalny w Brzozo-wie należący do gminy.
Dachy są różnej wielkości.
- Przedstawiciel firmy, która zajmie się realizacją projektu, lada dzień przyjedzie do mnie na podpisanie umowy - zapowiada wójt Misiaszek. - Wówczas będą mogli przystąpić do pracy.
W gminie co roku piszą wnioski o dofinansowanie do WFOŚiGW.
- Dzięki temu dla mieszkańców zdjęcie, wywóz i utylizacja są bezpłatne - podkreśla wójt. - Po stronie ich wydatków jest tylko zadbanie o nowe pokrycie. Myślę, że warto korzystać z tych programów, ponieważ są korzystne dla mieszkańców. I tak każdy będzie musiał pozbyć się eternitu. Polska zadeklarowała, że zniknie do 2032 roku.