Pomennonickie tereny promują za oceanem
Chełmno, Podwiesk, Wielkie Łunawy - o tych miejscowościach czytają w USA i Kanadzie w ulotce promującej miejsca związane z mennonitami.
Kanadyjczycy i Amerykanie przejeżdżali przez Łunawy. Zatrzymali się szukając toalety. Zauważył ich sołtys. Pomógł, zaprosił, porozmawiał. Zachwycił polska gościnnością.
- I bezinteresownością - mówi Zbigniew Kiljan, sołtys Wielkich Łunaw. - Dziwili się, że tu u nas wszystko bezpłatne. I że wszyscy mili, otwarci, mają czas by porozmawiać. Pokazałem im nasz mennonicki cmentarz. Odkąd jestem sołtysem, czyli od dziewięciu lat, dbamy o niego. Najpierw było uporządkowanie, potem stawianie pomników w rzędach, zgodnie z ich tradycją - odwróconych na wschód. Powstały stelle mennonickie. Nagrobków jest w sumie 24. Do ustawienia w dwa rzędy zostało nam jeszcze kilkanaście. Wytyczamy też zgodnie z ich wskazówkami ścieżki. Posadziliśmy wieczne drzewka - bukszpany.
Te starania docenili Amerykanie i Kanadyjczycy. Na ulotkach promujących mennonickie tereny w Polsce znalazły się m.in.:
- Wielkie Łunawy
- Podwiesk
- Chrystkowo
- Sosnówka
- Mała Nieszawka
- zdjęcie ratusza w Chełmnie
- Jesteśmy w kontakcie, przysyłają nawet kartki na święta, swoje zdjęcia rodzinne. I powstała ta ulotka promująca nasze okolice - cieszy się sołtys Kiljan. - Może ziści się moje marzenie i kiedyś powstanie szlak cmentarzy mennonickich.