Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. Po co burzyć? A może go przerobić
Czy się to komuś podoba czy nie, Pomnik Czynu Rewolucyjnego jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Rzeszowa. Wielu mieszkańców o jego wyburzeniu nie chce nawet słyszeć. Może w tej sytuacji warto pomyśleć o liftingu monumentu? Pomysłów jest dużo.
Stojący w centrum Rzeszowa pomnik jest własnością ojców bernardynów. Nieruchomość wraz z monumentem zyskali w 2006 roku, kiedy to Rada Miasta Rzeszowa zdecydowała się oddać im działkę, odebraną przed laty przez komunistów. Większość uzyskanego terenu przeznaczyli na budowę ogrodów i podziemnego parkingu. Część z pomnikiem pozostawili w niezmienionym kształcie.
Chociaż nigdy oficjalnie tego nie zapowiedzieli, od lat spekuluje się, że zakonnicy chcieliby pomnik zburzyć, odsłaniając tym samym swoje sanktuarium. W świetle zapisów ustawy dekomunizacyjnej tym razem ten plan jest bliższy realizacji niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli pieniędzy na ten cel nie znajdą duchowni, decyzję będzie mogła wydać wojewoda. To nie podoba się jednak wielu mieszkańcom, którzy po raz kolejny stają w obronie pomnika, będącego najbardziej rozpoznawalny symbolem miasta.
WIDEO: Dyrektor IPN Dariusz Iwaneczko. Czy Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie trzeba wyburzyć?
W dalszej części przeczytasz:
- wybrane opinie mieszkańców na temat pomnika
- jak sam autor pomnika tłumaczył ideę jego powstania
- co proponuje miejski radny Sławomir Gołąb
- o mniej lub bardziej zwariowanych propozycjach przerobienia pomnika
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień