Pomnik Pstrowskiego w Zabrzu do dekomunizacji. Są pomysły na to, jak go uratować
Nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej dotyczy również pomników. Czy Wincenty Pstrowski zniknie z pejzażu miasta? W Zabrzu stoi jego pomnik. Wielu mieszkańców nie wyobraża sobie, aby ulubiony plac w centrum miał być pozbawiony pomnika Wincentego Pstrowskiego.
Pomnik Wincentego Pstrowskiego w Zabrzu - rębacza dołowego z kopalni „Jadwiga”, znanego przodownika pracy, po
stawiono w Zabrzu w 1978 roku. Stoi na skwerze przy ul. 3 Maja, w centrum Zabrza. Teraz może zniknąć z krajobrazu miasta.
To efekt nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej z 22 czerwca, która zakłada usunięcie obiektów upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Za taką osobę Instytut Pamięci Narodowej uznał właśnie Wincentego Pstrowskiego.
Czy pomnik Wincentego Pstrowskiego w Zabrzu ma zniknąć?
- W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nazwa powyższa (pomnika - red.) powinna zostać zmieniona - czytamy na stronie IPN-u.
Zabrzanie murem za Pstrowskim
Z taką interpretacją nie zgadzają się mieszkańcy Zabrza, a także społecznicy i historycy. Po tym, jak w mediach pojawiła się informacja o możliwym usunięciu pomnika Pstrowskiego, w internecie zawrzało.
Na lokalnej facebookowej grupie „Zabrze dla każdego” internauci dawali wyraz swojemu niezadowoleniu z dekomunizacji pomnika, proponowali też, jak uchronić ten charakterystyczny dla miasta obiekt.
W dalszej części:
- Co o pomyśle sądzą mieszkańcy
- Jak ludzie traktują pomnik
- O fortelu, jaki zastosowało muzeum
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień