Pomysły na poprawę jakości lubelskiego powietrza. Lublinianie podpowiedzą, jak ratusz ma walczyć ze smogiem
To, że jest, nie ulega wątpliwości. I w tym problem. Mieszkańcy razem z ekspertami mają napisać program, jak walczyć w Lublinie ze smogiem.
- Choć sezon smogowy wkrótce się skończy, to problem nie zniknie. Dlatego startujemy z panelem już teraz, żeby jak najszybciej zebrać pomysły mieszkańców na poprawę jakości lubelskiego powietrza - podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Chodzi o panel obywatelski, czyli platformę współpracy mieszkańców z urzędnikami i ekspertami przy podejmowaniu ważnych dla całego miasta decyzji.
Lublin jako drugie miasto w Polsce - po Gdańsku - sięgnął po takie narzędzie. Panel ma odpowiedzieć na pytanie: co zrobić, aby oddychać czystym powietrzem w Lublinie?
Ratusz zaczął właśnie procedury związane z wyłonieniem reprezentantów mieszkańców. Jak to się odbędzie? W pierwszej fazie wytypowano 12 tys. kandydatów.
- Zostaną do nich wysłane listy z propozycją uczestniczenia w pracach, w ramach panelu antysmogowego - wyjaśniał Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej UM Lublin.
Ci, którzy będą chcieli wziąć udział w panelu, powinni potwierdzić to za pośrednictwem internetu lub telefonicznie. Mieszkańców ma reprezentować 60 lublinian, ich ostateczny wybór nastąpi w wyniku losowania. Skład panelistów ma być ustalony do 28 marca.
Później odbędzie się sześć debat. Potrwają do 19 maja. Efektem dyskusji mieszkańców z urzędnikami i ekspertami mają być wytyczne dla ratusza, jak należy poprawić jakość powietrza w Lublinie.
- Jeśli będzie to np. wskazanie dotyczące wymiany pieców c.o., to właśnie takie działanie będziemy realizować - zapowiedział Żuk.
Stężenie pyłów PM10 w 2017 roku było przekroczone w Lublinie przez 47 dni, w 2016 - 40, w 2015 - 66. Obowiązująca norma to 35 dni.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Zobacz też: Zmiany w prawie łowieckim. Zakaz udziału dzieci w polowaniach /x-news/