Ponad miliard złotych dofinansowania na budowę drogi S6

Czytaj dalej
Fot. GDDKiA
Marzena Sutryk

Ponad miliard złotych dofinansowania na budowę drogi S6

Marzena Sutryk

Wczoraj w Warszawie podpisano m. in. umowę na dofinansowanie budowanej S6.

Umowa, którą podpisano w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, dotyczy ponad 5 miliardów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej na inwestycje transportowe w czterech województwach (to są pieniądze, które wcześniej przewidziano w planie finansowym inwestycji, a podpisanie umów jest swego rodzaju przypieczętowaniem procedury związanej z dofinansowaniem z UE).

W sumie inwestycje w czterech województwach to 180 km nowych dróg i sześć inwestycji o wartości ponad 11 mld złotych. Wśród ujętych na liście jest województwo zachodniopomorskie, a konkretnie budowa drogi ekspresowej S6 Szczecin - Koszalin, a jeszcze dokładniej - obwodnica Koszalina i Sianowa oraz odcinek Kiełpino - początek obwodnicy Koszalina i Sianowa.

Wartość całkowita pierwszego projektu to ok. 793 mln zł, dofinansowanie to 370 mln zł, a w przypadku drugiej inwestycji to odpowiednio: ok. 1,5 mld zł i ok. 640 mln złotych.

Obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu S6 wraz z odcinkiem S11 do węzła Bielice - Koszalin Zachód to łącznie ponad 20 km. Według planu ma być gotowa za rok, ale już dziś wiemy z GDDKiA, że przewidziane jest przedłużenie terminu; o ile - to powinno być wiadomo jeszcze we wrześniu.

Długość odcinka Kiełpino - Koszalin to prawie 63 km.

Droga jest podzielona na trzy odcinki: węzeł Kiełpino - węzeł Kołobrzeg Zachód o długości 24km, węzeł Kołobrzeg Zachód - węzeł Ustronie Morskie o długości 14,6km, węzeł Ustronie Morskie - początek obwodnicy Koszalina i Sianowa o długości 24,2km. Całość ma być gotowa do 2019.

Trasy objęte dofinansowaniem są już na etapie realizacji.

- To kolejne po obwodnicy Wałcza inwestycje na zachodniopomorskich drogach krajowych realizowane ze wsparciem funduszy z Unii Europejskiej - mówi Mateusz Grzeszczuk, rzecznik szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- W trakcie przygotowania jest umowa o dofinansowanie na pozostałe trzy realizowane odcinki drogi S6 (Goleniów- Kiełpino) i wniosek o dofinansowanie dla obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi S11. Na obecną chwilę w regionie jest 175 kilometrów dróg w realizacji, wartość całkowita tych zadań to ponad 4,5 miliarda złotych - dodaje Mateusz Grzeszczuk.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.