Ponad tysiąc nauczycieli w regionie czeka zmiana w pracy
Znamy już ostateczne dane dotyczące zwolnień i zmiany wymiaru etatu nauczycieli w województwie zachodniopomorskim.
Ostatnie dane Związek Nauczycielstwa Polskiego podaje bez Stargardu i Manowa.
- Wprowadzenie reformy oświatowej spowodowało w naszym okręgu zwolnienia i zmiany warunków pracy dla 1056 nauczycieli - mówi Adam Zygmunt, prezes zachodniopomorskiego ZNP. - Dane zebrano na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród dyrektorów placówek oświatowych w oddziałach.
Z ankiet tych ostatecznie wynika, że: ze 116 nauczycielami rozwiązano umowę pracę, 244 nie przedłużono umowy na czas określony, 209 przeszło na emeryturę, 425 obniżono etat do co najmniej połowy, 62 zatrudnionych jest poniżej połowy etatu.
W Szczecinie te dane wyglądają następująco: z 58 nauczycielami rozwiązano umowę o pracę, z 98 nie przedłużono umowy, 56 przeszło na emeryturę, 108 obniżono etat do co najmniej połowy, 23 obniżono etat poniżej połowy.
Ostatecznie są to dane z 83 oddziałów , do których należy 96 jednostek samorządu terytorialnego.
W przypadku Gościna w Zespole Szkół im. Macieja Rataja wszystko będzie wiadomo po naborze we wrześniu.
W Szczecinku 1osoba przeszła w stan nieczynny. W Maszewie również jedna osoba przeszła w stan nieczynny.
Stan nieczynny polega na tym, że w przypadku częściowej likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających zatrudnienie nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy dyrektor szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy lub na wniosek nauczyciela przenosi go w stan nieczynny. W praktyce oznacza to, że wypowiedzenie uznaje się za niebyłe, a w konsekwencji nauczyciel nie ma prawa do odprawy pieniężnej gwarantuje zatrudnienie przez kolejne sześć miesięcy.
Na stronie kuratorium oświaty jest bank pracy dla nauczycieli. W tej chwili jest tam 165 ofert pracy z województwa. Jednak większość z nich to tylko kilka godzin.