Zasady programu ograniczenia niskiej emisji w województwie opolskim rolnikom z powiatu krapkowickiego przedstawiali pracownicy funduszu ochrony środowiska w Opolu.
Program, o którym mowa, skierowany jest do osób fizycznych i przedsiębiorstw działających w sektorze MŚP. Małgorzata Oleksiewicz, specjalista ds. doradztwa, strategii, planowania programów i oceny ryzyka, mówiła o jego zasadach.
W ramach programu można uzyskać preferencyjną pożyczkę z możliwością częściowego jej umorzenia. Na co?
- Na wymianę źródeł ciepła i instalacji w budynkach lub lokalach mieszkalnych (kotłowni lub palenisk o niskiej sprawności energetycznej, opalanych paliwem stałym) na nowoczesne o wyższej sprawności - w ramach programu EKO-PIEC.
- Na termoizolacje domów jednorodzinnych, w tym: wymianę okien i drzwi zewnętrznych, ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie dachu, stropodachu, podłogi na gruncie lub stropu nad nieogrzewaną piwnicą (program EKO-TERM).
- Na termomodernizację budynków mieszkalnych, obejmującą dwa powyższe rodzaje inwestycji, czyli termoizolację domu wraz z wymianą źródła ciepła na nowoczesne o wyższej sprawności (program EKO-DOM).
- Na zakup i montaż urządzeń wykorzystujących energię odnawialną w domach jednorodzinnych istniejących lub będących w budowie (program OZE).
Jak informują przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, program PONE (skrót od nazwy) cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku podpisano 343 umowy na łączną kwotę blisko 8 mln zł.
Barbara Lesik, specjalista ds. doradztwa energetycznego z opolskiego funduszu, mówiła w Krapkowicach o projekcie pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”, w ramach którego można skorzystać z usług doradczych. Eksperci podpowiadają m.in., w jakich instytucjach można szukać pieniędzy czy to z puli unijnej, czy krajowej na realizację inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Usługa - jak podkreślają przedstawiciele WFOŚiGW w Opolu - jest bezpłatna, może mieć formę spotkania informacyjnego, porady telefonicznej, zapytania mailowego, konsultacji, doradztwa indywidualnego, szkolenia czy konferencji.