Porodówki przyjazne kobietom z województwa kujawsko-pomorskiego. Gdzie najwięcej cesarskich cięć, a gdzie najłatwiej o znieczulenie?

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Alicja Cichocka-Bielicka

Porodówki przyjazne kobietom z województwa kujawsko-pomorskiego. Gdzie najwięcej cesarskich cięć, a gdzie najłatwiej o znieczulenie?

Alicja Cichocka-Bielicka

Fundacja „Rodzić po Ludzku” od lat przygotowuje zestawienie obejmujące porodówki w całej Polsce.

Fundacja otrzymuje dane od szpitali, występując o nie w trybie dostępu do informacji publicznej. Na portalu www.gdzierodzic.info podaje najważniejsze dla przyszłych matek informacje - liczbę wykonywanych cesarek, podawanego znieczulenia dolarganem oraz naciec krocza, a także, czy matki mogą liczyć na znieczulenie zewnątrzoponowe.

Aby łatwiej zrozumieć zestawienie, liczba interwencji medycznych oznaczana jest kolorami. Im więcej zielonego, tym bardziej przyjazny dla matki i dziecka szpital. Czerwony oznacza, że interwencji medycznych jest dużo i „rekomendowane jest przyjrzenie się szpitalowi przed podjęciem decyzji o porodzie w placówce” - podpowiada rodzącym Fundacja.

Zestawienie gdzierodzic.info daje szybkie informacje, na co mogą liczyć rodzące z regionu. Okazuje się, że uchodząca dotąd za zakon rodzących naturalnie toruńska porodówka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na Bielanach wcale nie jest miejscem, gdzie w regionie cesarek wykonuje się najmniej.

Z zestawienia wynika, że w Toruniu i okolicy to porodówka w Aleksandrowie Kujawskim najrzadziej „tnie” rodzące. Odsetek tzw. cesarek wynosi tam 25 procent. W Toruniu - 31 procent. Rekordowy pod względem cięć cesarskich jest oznaczony na czerwono szpital powiatowy w Chełmnie. Jego wynik to 44 procent.

Pokolorowanych na żółto „średniaków” w tej kategorii jest dużo. Średnio co trzeci poród skończył się cesarką w szpitalu w Brodnicy, bydgoskim szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji czy w Radziejowie. Z kolei poza Chełmnem na czerwono świeci się porodówka szpitala w Szubinie, gdzie cesarek w 2016 roku było 41 procent.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Alicja Cichocka-Bielicka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.