We wszystkich pięciu szkołach ponadgimnazjalnych zakończyła się już rekrutacja do pierwszych klas. Wszędzie są jeszcze wolne miejsca, choć najbardziej atrakcyjne kierunki są już obsadzone.
Absolwenci gimnazjów z najwyższymi wynikami egzaminów końcowych zazwyczaj składają dokumenty do ostrowskiego LO im. Kopernika. W tym roku przygotowano dla nich 240 miejsc w 8 pierwszych klasach: trzech matematyczno-fizycznych, trzech medycznych oraz dwóch humanistycznych.
- Było więcej chętnych, ale próg ustawiliśmy na 100 punktów i część kandydatów nie została przyjęta - mówi dyrektor Waldemar Bartosik.
Przyjęto w sumie 224 osób, czyli jest jeszcze 16 wolnych miejsc w klasach matematyczno-fizycznych oraz medycznych.
Prawdopodobne część wolnych miejsc zostanie zapełniona, bo co roku w czasie wakacji są jeszcze pewne zmiany na listach.
- Jest spora grupa kandydatów, którzy kandydowali do liceów w Warszawie i Białymstoku i wciąż liczą na to, że zostaną tam przyjęci - mówi dyrektor Bartosik. - Są też tacy, którzy dostali się do liceów warszawskich, ale nie wiadomo jeszcze, czy dostaną miejsce w bursie szkolnej.
Nie chcą być technologami
W Zespole Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej do pierwszych klas przyjęto 227 uczniów. Będą wszystkie cztery zaplanowane klasy licealne: pedagogiczno-opiekuńcza (29 uczniów), sportowa i społeczno-prawna (24), ratownicza (20) i mundurowa (25). Będą też 4 klasy technikum: budowlane (21 uczniów), logistyczne (27), pojazdów samochodowych (21) i informatyczne (20). Do pierwszej klasy branżowej szkoły I stopnia przyjęto 40 uczniów (31 chce być kierowcą-mechanikiem, a 9 fryzjerem).
Nie udał się nabór do techników: elektrycznego, teleinforma-tycznego oraz technologii drewna i do klas kształcących: montera zabudowy i robót wykończeniowych oraz magazyniera.
W Zespole Szkół nr 2 w Ostrowi wyszedł nabór do wszystkich planowanych klas: technik spedytor - przyjęto 36 osób, technik informatyk (2 klasy) - 25 i 26 osób, technik ekonomista - 29 osób, klasa licealna - 30 osób oraz szkoła branżowa I stopnia wielozawodowa - 24 osoby. W sumie do pierwszych klas przyjęto 170 osób.
- Jestem bardzo zadowolona z rekrutacji - mówi dyrektor Teresa Zienkiewicz. - Jest tyle samo klas, co w ubiegłym roku, bo warunki lokalowe nie pozwalają na więcej. Przyjęto prawie wszystkich chętnych, są jeszcze miejsca w szkole branżowej wielozawodowej.
Za mało chętnych
W Zespole Szkół w Małkini Górnej przygotowano dla kandydatów trzy pierwsze klasy: technik transportu kolejowego (po raz drugi), technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik informatyk. Wszystkie te klasy będą: do klasy kolejarskiej przyjęto 23 osoby, do gastronomicznej - 24 i do informatycznej - 15.
- Mam nadzieję, że będą jeszcze chętni do naszej szkoły i wszystkie osoby, które jeszcze nie podjęły decyzji, zachęcam do tego - mówi dyrektor Iwona Kubaszewska.
W Zespole Szkół - CKR w Starym Lubiejewie nie udał się nabór do I klasy technikum agrobiznesu, bo było tylko kilkoro chętnych.
Będą natomiast klasy: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki (wszystkie miejsca zapełnione), technik żywienia i usług gastronomicznych oraz szkoła branżowa (operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz kucharz). W dwóch ostatnich klasach są jeszcze wolne miejsca.