Powrót Chełmży do Macierzy w styczniu 1920 roku poprzedziły burzliwe wydarzenia, które przyniosły represje i ofiary [ALBUM RODZINNY]

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Dariusz Meller

Powrót Chełmży do Macierzy w styczniu 1920 roku poprzedziły burzliwe wydarzenia, które przyniosły represje i ofiary [ALBUM RODZINNY]

Dariusz Meller

Gdy kończyła się pierwsza wojna światowa, Niemcy były ogarnięte rewolucją. Siłą rzeczy objęła ona również Pomorze, w tym Chełmżę.

Wydarzenia rewolucyjne w Chełmży miały spokojny przebieg. W ich wyniku powstały równoległe organy władzy w postaci rady robotniczo-żołnierskiej. Symbolem rewolucyjnych zmian była powiewająca na ratuszu flaga czerwona, natomiast na Rynku flaga biało-czerwona.

W chełmżyńskiej radzie było 15 członków mówiących po polsku i 5 posługujących się językiem niemieckim. Jednakże prawdziwym wyrazicielem polskich interesów narodowych była Polska Rada Ludowa. W tym przejściowym okresie ładu i porządku w mieście pilnowali zdemobilizowani żołnierze narodowości polskiej, także członkowie „Sokoła” i Towarzystwa Wojackiego „Jedność” zgrupowani w Straży Ludowej.

Organizatorem ruchu polskiego w Chełmży był wikary ks. Józef Wrycza. Z jego to inicjatywy już 26 grudnia 1917 r. zawiązało się w Chełmży tajne Towarzystwo Młodzieży Polskiej. Napięcie między Polakami a Niemcami zwiększyło się po wybuchu powstania wielkopolskiego. Niemcy obawiali się jego rozszerzenia się na Pomorze. Przystąpiono więc do wzmożonych represji i rewizji, zakazano organizacji zebrań, aresztowano polskich działaczy.

Uczestnicy zrywów narodowych przy pamiątkowym krzyżu na Kuchni w listopadzie 1931 r. To tutaj w styczniu 1919 r. doszło do starcia polskich oddziałów
archiwum Uczestnicy zrywów narodowych przy pamiątkowym krzyżu na Kuchni w listopadzie 1931 r. To tutaj w styczniu 1919 r. doszło do starcia polskich oddziałów sformowanych w Chełmży z niemieckim Grenzschutzem

Niemcy obawiali się zaplanowanej na 2 lutego 1919 r. uroczystości kościelnej połączonej z rzekomym poświęceniem sztandaru przywiezionego z Poznania przez ks. Wryczę. W efekcie 25 stycznia 1919 r. dowództwo niemieckie wysłało stacjonujący w Kawkach pod Brodnicą 300-osobowy oddział Grenzschutzu pod dowództwem zagorzałego hakatysty por. Gerharda Rossbacha.

Starcia z Grentzschutzem

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dariusz Meller

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.