Powstanie wzorzec Polaka. Genetyczny
Poznańscy naukowcy rozpoczynają nietypowe badania. Chcą stworzyć referencyjny genom mieszkańca Polski, czyli coś, co będzie odpowiednikiem metra z Sèvres w genetyce.
- Stworzymy referencyjny genom mieszkańca Polski, czyli coś, co będzie odpowiednikiem metra z Sèvres w genetyce
- zapowiada prof. Marek Figlerowicz, dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk.
Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN oraz Instytut Informatyki Politechniki Poznańskiej otrzymali grant wart 105 mln zł na zbadanie genomu standardowego mieszkańca Polski. To pierwszy taki projekt w kraju i jeden z pierwszych na świecie. Naukowcy zbadają genomy 5 tysięcy statystycznych Polaków, by stworzyć obraz genetyczny populacji.
Łatwiejsze leczenie
Po co takie badania? Utworzenie wzorcowego genomu mieszkańca Polski będzie można wykorzystać np. w medycynie. Coraz popularniejsze jest tzw. indywidualizacja leczenia, czyli dobieranie konkretnych leków i ich dawek w zależności od tego, co zapisane w genach. Praca poznaniaków pozwoli na łatwiejsze leczenie dzięki porównaniu genomu osoby chorej do wzorcowego genomu.
- Porównując wzorcowy genom mieszkańca Polski z genomem danego pacjenta, łatwiej można zdiagnozować u niego chorobę i zastosować optymalne leczenie
- tłumaczy prof. Figlerowicz. Dodaje zarazem, że metoda może być stosowana już w profilaktyce. - Pozwoli na rozpoznanie skłonności do określonych chorób i ich łatwiejszemu zapobieganiu - tłumaczy.
Oczywiście pod warunkiem, że chory podda się kompleksowym badaniom genetycznym, które kosztują ok. 4 tys. zł. Badanie genomu wykonuje się raz i służy przy leczeniu wszystkich chorób genetycznych.
Informatyczny algorytm
Badania poznańskich naukowców będą odbywać się pod szyldem konsorcjum naukowego Europejskiego Centrum Bioinformatyki i Genomiki stworzonego przez prof. Jacka Błażewicza z Politechniki Poznańskiej. Do naukowców dołączy także biznes pod postacią spółki Centrum Badań DNA. Informatycy z PP zajmą się tworzeniem algorytmu zapewniającego szybsze sekwencjonowanie genomu.
- Biznes zapewni nam aparaturę, dzięki której będziemy mogli nasz projekt przeprowadzić
- uzupełnia prof. Jacek Błażewicz, dyrektor Instytutu Informatyki PP. Dodaje, że opracowanie wzorcowego genomu otwiera drogę do dalszych badań naukowych nad genetyką. Rezultat badań poznamy w 2020 r.
Rewolucje w genetyce szansą dla pacjentów z rzadkimi chorobami
Źródło: Dzień Dobry TVN / x-news