Poznaj dzieje niezwykłego obrazu Matki Boskiej (zdjęcia)
Namalowany jesienią 1941 roku z okazji wizyty gen. Władysława Sikorskiego na Wschodzie, przeszedł szlak wojenny z armią gen. Andersa, by stać się namiastką polskości na obczyźnie. To otaczany czcią ze względu na swoją niezwykłą historię - obraz Matki Bożej, którego autorem jest Piotr Sawicki, przedwojenny białostocki artysta. Dzieło będzie można obejrzeć w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.
Ten obraz miał ogromne znaczenie dla polskich żołnierzy wychodzących z Rosji, uczestniczył też w życiu całej emigracji polskiej w Londynie. Był dla nich namiastką Polski. Z kolei dla żołnierzy wychodzących z Rosji był nadzieją na wolność, niepodległość. Żołnierz idący przez Persję, a potem Włochy miał nadzieję, że wróci do Polski, jako wolnego kraju. Matka Boska opiekowała się nimi - wyznaje Piotr Sawicki, białostocki fotograf. - Dla mnie ten obraz ma znaczenie emocjonalne. Jest częścią ojca, mnie, całej naszej rodziny.
Niezwykły obraz Matki Bożej Miłosierdzia namalował jego ojciec Piotr Sawicki, białostoczanin, członek przedwojennej bohemy artystycznej. Wykonał m.in. rzeźbę psa Kawelina, ale też malował. Po wojnie natomiast stworzył białostocki Teatr Lalek. Ale od początku...
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień