Poznań: 25 lat więzienia za zabójstwo pod Sierakowem. Mężczyźni skazani za brutalną zbrodnię i samosąd

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Norbert Kowalski

Poznań: 25 lat więzienia za zabójstwo pod Sierakowem. Mężczyźni skazani za brutalną zbrodnię i samosąd

Norbert Kowalski

Bracia Tomasz i Mateusz D. oraz ich znajomy Piotr D. trafią na 25 lat do więzienia za zabójstwo 26-letniego Patryka R. z Sierakowa. Sąd Apelacyjny wydał we wtorek prawomocny wyrok.

Zbrodnia, do której doszło 17 lutego 2017 roku pod Sierakowem, wstrząsnęła mieszkańcami okolicy. Trzej mężczyźni brutalnie pobili Patryka R., zmiażdżyli mu krtań, a ciało zakopali w lesie. Podłożem zbrodni miał być konflikt i spór o pieniądze między nimi, który rozpoczął się jeszcze w 2016 roku. Sam Patryk R. miał grozić oskarżonym i wybił szybę w ich domu. Oni sami przekonywali w sądzie, że obawiali się 26-latka.

W lutym 2017 roku bracia Tomasz i Mateusz D. oraz Piotr D. podstępnie wywieźli Patryka R. do lasu pod Sierakowem. Mężczyźni mieli ze sobą metalowe pałki, kije, łopaty i kilof. Śledczy ustalili, że zamordowali Patryka zadając mu 23 ciosy, w tym w głowę czy krtań. W listopadzie 2018 roku poznański Sąd Okręgowy skazał ich na 25 lat więzienia oraz nakazał solidarnie zapłacić 200 tys. zł rodzinie zmarłego.

Czytaj też: Poznań: Jakub B., skazany za oszustwo biznesmena, został wydalony z zawodu. Kiedy koniec sprawy w sądzie? Jest kluczowa opinia biegłych

Od wyroku odwołali się obrońcy oskarżonych mężczyzn, którzy domagali się łagodniejszej kary argumentując, że Sąd Okręgowy wybiórczy przeanalizował materiał dowodowy.

– Sąd Okręgowy dość zręcznie powybierał te fragmenty wyjaśnień, które stworzyły spójną historię, która niestety nie jest zgodna z faktami

– mówiła adwokat Tomasza D.

– Sąd uznał, że może brać pod uwagę te kwestie, które pasują do tezy sądu. Dlatego ten wyrok nie może się ostać – to już z kolei słowa obrońcy Piotra D.

Z taką argumentacją nie zgadzał się prokurator, który domagał się podtrzymania wyroku. Podobną opinię przedstawiał mecenas Piotr Bogacz, pełnomocnik rodziny Patryka R.

– Nikt nie przekona mnie, że kilof wozi się w aucie ze względu na złe warunki atmosferyczne. Przecież nawet oskarżony Tomasz D. w swoich wyjaśnieniach stwierdził, że wzięli kilof na wypadek, gdyby ziemia była zamarznięta

– argumentował mecenas Bogacz.

I dodawał:

– Oskarżeni zadali 23 ciosy, w tym w głowę. To jednoznacznie wskazuje na zamiar popełnienia zabójstwa przez wszystkie trzy osoby. Z kolei Tomasz D. wyjaśniał, że „podjęli wspólnie decyzję o dobiciu Patryka”.

We wtorek poznański Sąd Apelacyjny wydał prawomocny wyrok skazując Tomasza D., Mateusza D. i Piotra D. na 25 lat więzienia, tym samym w całości podtrzymując wcześniejszy wyrok Sądu Okręgowego.

Zobacz też: Zabójstwo pod Sierakowem: Oskarżeni usłyszeli wyrok. Sąd skazał ich na 25 lat więzienia

– W samochodzie, oprócz łopat, odnaleziono także kilof. Biorąc pod uwagę, jak te narzędzia zostały później użyte oraz zachowanie oskarżonych, ich stwierdzenia o dobiciu, załatwieniu Patryka, nie można mieć wątpliwości, że między sprawcami nastąpiło porozumienie w zakresie chęci dokonania zabójstwa – uzasadniał wyrok sędzia Jarema Sawiński.

I dodawał: – Na szczególne potępienie zasługuje powód, dla którego doszło do tego przestępstwa. Z jednej strony wybicie szyby i zniszczenie mienia, a z drugiej zabranie życia młodemu człowiekowi. Pobudki działania, dla normalnie funkcjonującego w społeczeństwie człowieka, są wręcz absurdalne. Dlatego nie można mówić, że izolacja na 25 lat jest czymś nadmiernym w sytuacji kiedy ginie młody człowiek. Bez względu na to jak ten człowiek się zachowywał. To jest życie ludzkie i wartość największa.

Sędzia zwracał też uwagę, że zabójstwo miało brutalny charakter.

– Dla osoby katowanej okres kilku minut bicia to wieczność. Dla osoby, która katuje, to zaledwie kilka niezauważalnych chwil. Działanie oskarżonych miało charakter działania ze szczególnym okrucieństwem

– nie miał wątpliwości sędzia Sawiński.

Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.