Poznań: Bezpłatna rehabilitacja dla pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym
W Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym UMP im. W. Degi w Poznaniu realizowany jest projekt, który umożliwia pacjentom z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji. Pierwsi pacjenci rozpoczęli już terapię. Na kolejne turnusy prowadzone są zapisy. Oferta skierowana jest do chorych z MPD z całej Polski.
– Głównym celem projektu jest aspekt naukowo-badawczy – tłumaczy Anna Krzyżańska z firmy Technomex, która jest autorem projektu "Opracowanie nowej metody terapii chodu u pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym".
– Chcemy zobaczyć, jak rehabilitacja wpływa na poprawę funkcjonowania pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym i na podstawie wyników opracować nowe metody terapeutyczne.
Do programu mogą zostać zakwalifikowane dzieci w wieku od 12 do 18 roku życia, które spełniają dodatkowe kryteria. Należą do nich ograniczenia dotyczące wzrostu i wagi. Z bezpłatnej rehabilitacji mogą skorzystać dzieci o wzroście około 150 centymetrów oraz wadze od 50 do 100 kilogramów. Nie może u nich występować aktywna padaczka.
– Program realizujemy w cyklach sześciotygodniowych
– tłumaczy Anna Krzyżańska. – Pacjent bierze udział w dwugodzinnych treningach, które odbywają się pięć dni w tygodniu przez dwa tygodnie. Potem dziecko ma dwa tygodnie przerwy i kolejne dwa tygodnie rehabilitacji. To ważne, żeby wziąć udział w całym cyklu, gdyż daje nam to możliwość przeprowadzenia miarodajnych badań.
Badania to istotna część projektu, ale sama rehabilitacja daje korzyści konkretnym pacjentom. Poprawia wzorzec chodu, koordynację ruchową, zwiększa siłę mięśniową i pozwala zadbać o kondycję fizyczną.
Rehabilitacja odbywa się w nowoczesnej pracowni, która znajduje się w poznańskim szpitalu na Wildzie. Wyposażenie pracowni daje możliwość skorzystania z nowoczesnych technologii. Pacjenci mają do dyspozycji egzoszkielet, platformy stabilometryczne oraz bezpieczne bieżnie z odciążeniem i biofeedbackiem.
Projekt dotyczący opracowania nowej metody terapii chodu u pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym może być realizowany dzięki funduszom unijnym.
– My ze swojej strony zapewniamy udział w terapii, a wyżywienie i noclegi rodzice muszą zorganizować we własnym zakresie – tłumaczy Anna Krzyżańska.
– Chętnych mamy sporo, cały czas przyjmujemy zapisy. Z rehabilitacji korzystają osoby przede wszystkim z Poznania i okolic, ale mamy też pacjentów z Czempinia, Grodziska Wielkopolskiego, Torunia.
Na rehabilitację z wykorzystaniem egzoszkieletu można zapisać dziecko pod numerem telefonu: 694 483 123. O zakwalifikowaniu pacjenta do terapii będzie ostatecznie decydował wynik badania wstępnego.