Poznań daje pieniądze mieszkańcom. Do wydania 18 mln złotych
Miasto ogłosiło nabór na projekty do zrealizowania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018. Zgłaszać je można do 2 czerwca.
Do 2 czerwca można składać propozycje projektów do zrealizowania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. W tym roku do dyspozycji mieszkańców przeznaczono 18 milionów złotych.
- W tegorocznej edycji PBO jedna osoba może złożyć nawet trzy wnioski. 12 milionów złotych zarezerwowano na projekty rejonowe, natomiast 6 milionów na ogólnomiejskie
- tłumaczy Patryk Pawełczak, zastępca dyrektora gabinetu prezydenta.
Maksymalna wartość jednego projektu ogólnomiejskiego nie może jednak przekraczać 2 mln złotych, natomiast rejonowego 500 tys. zł. Teoretycznie 12 mln złotych na projekty rejonowe ma być podzielonych proporcjonalnie pomiędzy wszystkie 13 rejony miasta, w zależności od powierzchni danej dzielnicy oraz liczby jej mieszkańców. Zdaniem rzecznika miasta dzięki podziałowi mieszkańcy każdej z części Poznania mają takie same szanse na realizację swoich pomysłów.
- Poznaniacy, którzy chcą złożyć prawidłowy wniosek, mogą skorzystać z pomocy pracowników Urzędu Miasta - podpowiada Patryk Pawełczak. - Można przyjść osobiście do gabinetu prezydenta albo wysłać projekt na adres: pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań lub e-mailem na skrzynkę: pbo@um.poznan.pl - kontynuuje. - Zachęcamy też do wzięcia udziału w maratonie pisania wniosków, który odbędzie się 19 maja w godzinach od 15 do 19 na Wolnym Dziedzińcu UMP przy placu Kolegiackim 17.
Co ważne, do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego nie można zgłosić projektu dotyczącego nieruchomości miejskich, w których prowadzona jest działalność komercyjna, pomysłów na budowę pomnika, a także takich, których opis zakłada realizację tylko pewnego etapu, są sprzeczne ze Strategią Rozwoju Miasta, a także takich, które są niezgodne z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, a ich koszty utrzymania w ciągu 5 lat nie mogą przekroczyć 30 procent jego wartości.
Ważne jest, żeby proponowane we wnioskach projekty były możliwe do zrealizowania w trakcie roku budżetowego 2018. Jeżeli jednak pomysł wymaga przygotowania, które polega np. na sporządzeniu dokumentacji projektowej lub pozyskaniu stosownych pozwoleń, uzgodnień oraz opinii, dopuszcza się jego realizację w trakcie kolejnego roku budżetowego.
Do 20 września potrwa weryfikacja zgłoszonych projektów oraz procedura odwoławcza. 22 września wylosowane zostaną miejsca na liście do głosowania, które rozpocznie się 9 października i potrwa do 30 października. Ogłoszenie wyników nastąpi w listopadzie tego roku.
Więcej informacji o kryteriach oceny i weryfikacji złożonych wniosków na stronie: www.budzet.um.poznan.pl/pbo2018/kryteria-oceny.