Poznań: Dyspozytornia medyczna ma nową siedzibę przy ul. Rycerskiej
We wtorek, 6 sierpnia w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu odbyło się otwarcie Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej. Została ona przeniesiona z ul. Wiśniowej. To jedna z dwóch dyspozytorni na całe województwo wielkopolskie.
Skoncentrowana dyspozytornia medyczna to pracownicy odbierający alarmowe telefony z numeru 999 (lub przekierowania z numeru 112). Osoby tam pracujące muszą posiadać wykształcenie medyczne. Wojewoda wielkopolski postanowił z powodów logistycznych rozwiązać zawarte w 2012 roku porozumienie. Siedziba dyspozytorni została więc przeniesiona z ul. Wiśniowej na ul. Rycerską, gdzie mieściła się wcześniej.
- Jesteśmy w starym miejscu z nową dyspozytornią. Nadal jesteśmy dyspozytornią, która służy społeczeństwu, pomaga ludziom. Jeżeli chodzi o techniczne wyposażenie, to zmieniliśmy bardzo wiele. Mamy teraz monitory, które posiadają odpowiednie filtry niebieskie, aby mniej męczyły się oczy, odpowiednie chłodzenie oraz wyciszenie. Naszym celem było przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa całego regionu i to, żeby obsługa stanowisk była jak najlepsza - mówi Marcin Zieliński, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu.
Skoncentrowana Dyspozytornia Medyczna nr 1 w Poznaniu jest, jedną z dwóch dyspozytorni medycznych w województwie.
- Mamy obecnie większy teren operacyjny, bo zajmuje on praktycznie połowę Wielkopolski. Dysponujemy zespołami ratownictwa medycznego od Środy Wielkopolskiej po Międzychód, Piłę i Wolsztyn na południu, więc obszar działania jest naprawdę duży
- mówi Marcin Zieliński.
Całodobowo w Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej nr 1 w Poznaniu działa 9 stanowisk, 7 dyspozytorów przyjmujących
obsługujących połączenia z nr alarmowych i 2 dyspozytorów wysyłających zajmujących się dysponowaniem ambulansów i opieką nad zespołami ratownictwa medycznego od przyjęcia zgłoszenia do przekazania pacjenta do szpitala.
Czytaj również: Poznań: Miasto likwiduje stragany przed jednym z wejść na cmentarz na Junikowie. Sprzedawcy się na to nie godzą i protestują
- Dziennie obsługiwane jest prawie 600 połączeń, to pokazuje skalę problemu. Ta praca jest bardzo stresująca, bardzo odpowiedzialna. Dysponujemy ograniczoną liczbą karetek. Obecnie na terenie Poznania i powiatu poznańskiego jest ich 26, a w całym regionie operacyjnym - 59 - informuje Marcin Zieliński.
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje: