Poznań: Jacek Jaśkowiak kontra Platforma Obywatelska. Waży się los Tomasza Lewandowskiego. Czy zostanie zastępcą prezydenta?

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Bogna Kisiel

Poznań: Jacek Jaśkowiak kontra Platforma Obywatelska. Waży się los Tomasza Lewandowskiego. Czy zostanie zastępcą prezydenta?

Bogna Kisiel

Prezydent Jacek Jaśkowiak po wyborach wybrał się na krótki urlop. Jeszcze przed wyjazdem w góry zdążył podjąć pewne decyzje personalne. Niewykluczone, że pełen skład najbliższych współpracowników przedstawi już w przyszłym tygodniu.

Wtedy też będzie dopiero wiadomo, kto ostatecznie zasiądzie w Radzie Miasta. Pewne jest, że do grona radnych nowej kadencji dołączy Tomasz Stachowiak z Platformy, który zajmie miejsce Jacka Jaśkowiaka.

– We wtorek otrzymałem postanowienie komisarza wyborczego o wygaśnięciu mandatu Jacka Jaśkowiaka w związku z jego wyborem na prezydenta Poznania – mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta.

Z mandatu radnego zrezygnował też Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. – Oświadczenie w tej sprawie zostanie wysłane do komisarza wyborczego do końca tego tygodnia – twierdzi M. Wiśniewski. I dodaje:

– Prezydent Jacek Jaśkowiak poinformował mnie, że chce kontynuować współpracę z mną. Podobną propozycję przekazał też Jędrzejowi Solarskiemu.

Podobnie, jak po wyborach w 2014 r. mandat po Wiśniewskim obejmie Grzegorz Jura z Platformy. W ten sam sposób w Radzie Miasta znajdzie się inny członek tej partii – Filip Olszak. Mandat dostanie „w spadku” po Katarzynie Kierzek-Koperskiej, która ma zostać zastępcą prezydenta.

Tomasz Lewandowski
Paweł F. Matysiak - Jesteśmy jeszcze na etapie dopinania pewnych kwestii - mówi Katarzyna Kierzek-Koperska

– Takie były ustalenia jeszcze na etapie budowy koalicji, że gdy Nowoczesna wprowadzi czterech radnych, to będzie miała prawo do obsadzenia stanowiska zastępcy prezydenta – tłumaczy Kierzek-Koperska, która jednak nie chce potwierdzić, czy Jaśkowiak zaproponował jej tę funkcję.

Po wyborach w rozmowie z „Głosem” prezydent Jaśkowiak pytany, czy Katarzyna Kierzek-Koperska będzie jego zastępczynią, odpowiedział: – Będzie, jeżeli Nowoczesna nie zmieni zdania i nie zaproponuje kogoś innego.

K. Kierzek-Koperska podkreśla, że oficjalne ogłoszenie najbliższych współpracowników przynależy panu prezydentowi. I zaznacza: – Jesteśmy jeszcze na etapie dopinania pewnych kwestii.

– Nie jest jeszcze ustalony zakres kompetencyjny poszczególnych zastępców – wskazuje M. Wiśniewski.

Tomasz Lewandowski
Waldemar Wylegalski Tomasz Lewandowski

Nie ma decyzji w tej sprawie, ponieważ jest „problem” z Tomaszem Lewandowskim. Prezydent Jaśkowiak chciałby, aby był on nadal jego zastępcą. Część działaczy Platformy nie jest zachwycona tą propozycją.

Dla nich koalicja z Lewicą przez ostatnie dwa lata była złem koniecznych. Teraz jednak sytuacja uległa radykalnej zmianie. PO ma większość w Radzie Miasta, a Lewica zdobyła zaledwie dwa mandaty (w tym Lewandowski).

Czy prezydent przeforsuje Lewandowskiego na swojego zastępcę, czy też przegra rozgrywkę wewnątrz własnej partii?

– Jacek Jaśkowiak ma silny mandat społeczny do rządzenia miastem. To on decyduje o wyborze swoich zastępców. Może ich dobrać według kompetencji – mówi T. Lewandowski. – Sprawa wyjaśni się w najbliższych dniach.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.