Poznań: Pierwsze klunkry dla gzubka w prezencie od miasta. Dzieci, które urodzą się po 1 września 2019 r. dostaną wyprawkę
Śpioszki z napisem „Fifny gzubek”, czapkę z rogalem świętomarcińskim, skarpetki z koziołkami, karty sensoryczne oraz kocyk znajdą się w kartonie „Pierwsze klunkry dla gzubka”. Taką wyprawkę w prezencie od miasta dostaną rodzice, których dzieci urodzą się po 1 września tego roku.
– Motywy umieszczone na ubrankach nawiązują do lokalnych tradycji. Maksymalna wartość zestawu nie może przekraczać 100 złotych
– mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania i dodaje: – „Wyprawka dla gzubka” jest w dwóch wersjach kolorystycznych – szarym i beżowy. Rodzice malucha sami zdecydują, który zestaw chcą otrzymać.
Niektórzy radni kwestionowali dobór kolorów, dopytywali, dlaczego ciuszki nie są różowe oraz niebieskie.
– Konsultowaliśmy tę kwestię z rodzicami. Wybrali szary i beżowy – wyjaśnia Pietrusik-Adamska.
„Wyprawkę dla gzubka” otrzymają rodzice, którzy mieszkają i płacą podatki w Poznaniu. Wniosek o jej przyznanie należy złożyć w ciągu miesiąca od dnia narodzin dziecka. Jeśli się tego nie zrobi, to klunkry przepadają. W praktyce będzie to wyglądać tak, że przychodząc do Urzędu Stanu Cywilnego po akt urodzenia dziecka rodzic wypełni wniosek i dostanie „wyprawkę dla gzubka”.
– To symboliczny prezent, wpisuje się w politykę prorodzinną Poznania, która stawia sobie za cel tworzenie warunków do pełnego rozwoju i funkcjonowania rodziny – mówi Pietrusik-Adamska. – Wyprawka jest też pewnego rodzaju promowaniem Poznania jako miasta przyjaznego rodzinom z dziećmi.
Zobacz też: 500 plus na każde dziecko. Kiedy wypłaty w Poznaniu? Pierwsze przelewy już poszły
Pietrusik-Adamska podkreśla, że prawo do „Wyprawki dla gzubka” przysługuje niezależnie od dochodów rodziców.
– Nie jest to program, który może pomóc młodym rodzicom, ale ma znaczenie wizerunkowe, może ich przyciągnąć do miasta. „Wyprawka dla gzubka” to ciekawa forma promocji Poznania, przywitania nowych mieszkańców
– uważa Klaudia Strzelecka, radna PiS.
Dotacja do prywatnych żłobków
Na wsparcie miasta mogą też liczyć rodzice nieco starszych dzieci. Jeśli zabraknie dla nich miejsca w miejskim żłobku, mogą liczyć na dofinansowanie pobytu w placówce prywatnej. Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych ogłasza konkurs dla żłobków niepublicznych na realizację tego zadania.
Wyniki ostatniego postępowania konkursowego obowiązują do końca sierpnia. W maju wydział ogłosił nowy konkurs. Rodzice, których dzieci korzystały z dotowanych miejsc w prywatnych placówkach, nie muszą kłopotać się, czy oferta ich żłobka zostanie przyjęta.
– Jeśli żłobek nie otrzyma dofinansowania, a dziecko korzystało z miejsca dotowanego, to rodzice mogą wystąpić o świadczenie żłobkowe – wyjaśnia Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.
Rodzice takich dzieci otrzymają 600 zł miesięcznie, pieniądze trafią bezpośrednio na konto żłobka.
– Muszą jednak mieszkać i płacić podatki w Poznania
– zaznacza Napierała. – Wnioski będziemy przyjmować od 1 września. Do nich należy dołączyć ksero pierwszej strony zeznania podatkowego - dodaje.