Poznań: Prawie 4 tysiące osób sprzeciwia się zabudowie Szacht. Do prezydenta Poznania trafiła petycja w tej sprawie
W poniedziałek mieszkańcy Świerczewa oraz Fabianowa złożyli na biurko prezydenta miasta, Jacka Jaśkowiaka petycję w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu Szacht. Sprzeciwiają się zabudowie tego terenu.
Poniedziałek, 4 listopada był ostatnim dniem, gdy Miejska Pracownia Urbanistyczna przyjmowała uwagi mieszkańców w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Rejon ulicy Mieleszyńskiej".
Projekt wzbudzał wiele emocji. Zakładał bowiem, że na terenie Szacht, w sąsiedzie wieży widokowej powstanie ogromne osiedle mieszkaniowe.
Najbliższe budynki miałyby zostać oddalone od stawów zaledwie o kilkadziesiąt metrów.
Nie dla zabudowy Szacht
Projekt mpzp wzbudził ogromny sprzeciw społeczny. Mieszkańcy tych terenów podkreślali, że Szachty to unikalny w skali miasta teren, gdzie dominuje zieleń. Przez lata teren dawnych glinianek był zapomniany i zaniedbany. Jednak staraniami obu rad osiedli: Świerczewa i Fabianowo-Kotowo powstała tam mała infrastruktura, droga rowerowa, aż w końcu wieża widokowa sfinansowana z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.
Polecamy: Szachty mogą stracić swój sielski klimat na rzecz rozbudowy miasta i nowych mieszkań
Dlatego też oprócz uwag, 4 listopada mieszkańcy złożyli na biuro prezydenta poznania, Jacka Jaśkowiaka petycję sugerującą zmiany w mpzp. Zabudowa miałaby być oddalona od terenu glinanek, w kierunku ulicy Głogowskiej.
- Chcemy rezygnacji z wyznaczania w planie terenów: zabudowy usługowej, mieszkalnej-wielorodzinnej w pobliżu stawów i na terenie dawnego parku, który niegdyś stanowił użytek ekologiczny
- tłumaczą pomysłodawcy petycji.
4 tysiące osób przeciw zabudowie Szacht
Pod pismem podpisało się prawie 4 tysiące osób. 3400 podpisów to te złożone online, 542 to podpisy mieszkańców osiedla Fabianowo-Kotowo.
- W piśmie do prezydenta wyrażamy głęboką oraz w naszej opinii uzasadnioną nadzieję, że postulaty zawarte w powyższych uchwałach oraz petycji, które jak należy podkreślić spotkały się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem społecznym i zostały licznie poparte przez mieszkańców, zostaną wysłuchane, co z kolei wydatnie przyczyni się do ochrony i zachowania niezwykle cennego przyrodniczo terenu Szacht dla obecnych jak i przyszłych pokoleń - tłumaczy Maciej Marciniak, przewodniczący zarządu Osiedla Fabianowo-Kotowo.
Wśród uwag do mpzp mieszkańcy wskazują także na konieczność wydzielenia miejsca pod parking, ponieważ w weekendy wiele osób odwiedza Szachty, by obejrzeć panoramę Poznania i Lubonia z wieży widokowej, placu przeznaczonego na wydarzenia kulturalne, sportowe i rozrywkowe, tereny pod plac zabaw i siłownię zewnętrzną.