Poznań: Startuje Super League Triathlon już w niedzielę. Pojawią się gwiazdy i utrudnienia w ruchu
W najbliższy weekend w okolicach poznańskiej Malty odbędzie się Super League Triathlon, czyli jedna z największych imprez triathlonowych w Polsce. Z roku na rok przybywa chętnych do uprawiania tej niezwykle wymagającej dyscypliny i można powiedzieć, że triathlon w Poznaniu ma tradycję, bo właśnie tutaj w 1984 roku odbyły się pierwsze tego typu zawody w naszym kraju.
W skład triathlonu wchodzi pływanie, jazda na rowerze i bieg, zatem Jezioro Maltańskie wydaje się być idealnym miejscem na przeprowadzenie tego typu zawodów. Trasa pływacka odbędzie się na torze regatowym na poznańskiej Malcie. Następnie po wyjściu z wody zawodnicy przesiądą się na rowery i pokonają ten odcinek północną nitką Drogi Krajowej nr 92. Po tych dwóch wymagających odcinkach przyjdzie czas na pętle biegową wokół jeziora, która liczy łącznie 5,5 kilometra.
Kiedy odbędzie się Super League Triathlon?
Impreza zaczyna się w piątek 28 czerwca i potrwa do niedzieli 30 czerwca. Starty odbędą się na pięciu różnych dystansach.
- 112,99 km - tzw. „połówka”,
- 56,5 km – ¼
- 28,25 km – ⅛
- enduro supersprint (400 m pływania/10 km na rowerze /2,5 km biegu)
- enduro (podwójny start na dystansie supersprint jeden po drugim)
Zawody są zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Istotne jest także, że w ramach Super League Triathlon Poznań odbędą się mistrzostwa Polski w triathlonie na dystansie średnim w kategoriach PRO i Age-Group. Oprócz tego odbędzie się także wyścig sztafet z charytatywną rywalizacją w tle.
Całą zabawę rozpoczną w piątek dzieci w duathlonie i triathlonie od 14.00 do 16.00. Wieczorem uczestnicy przejdą odprawę techniczną przed weekendowymi zmaganiami. W sobotę 29 czerwca odbędzie się start endut.ro supersprint i enduro, dystans 1/4 i zawody sztafet oraz start wyścigu SLT Qualifier – Triple Mix mężczyzn i kobiet. Z kolei w niedzielę odbędzie się najbardziej oczekiwana cześć zawodów, czyli starty na dystansach 112,99 km i 28,25 km oraz oficjalnie zakończenie imprezy. W koronnym dystansie weźmie udział sam Chris McCormack, jeden z najlepszych triathlonistów na świecie, czterokrotny zwycięzca mistrzostw świata na dystansie Ironman, a także pomysłodawca i twarz całej
imprezy. Oprócz niego pojawią się także inni czołowi zawodnicy tej dyscypliny jak: Agnieszka Jerzyk, Joanna Sołtysiak czy Kacper Adam.
Jak zadbać o siebie podczas zawodów?
Triathlon to zawody wyczerpujące organizm do granic wytrzymałości, dlatego największym problemem dla uczestników mogą być warunki atmosferyczne. O ile w sobotę temperatura ma być w granicach przyzwoitości, to w niedzielę termometry mają wskazywać ponad 37 stopni Celsjusza w słońcu. Jest to ogromne zagrożenie dla zawodników, a sami organizatorzy przyznają, że nie przypominają sobie takiej temperatury na zawodach. O zagrożeniach i przestrogach związanych z Super League Triathlon mówił Aleksander Daniel, prezes Wielkopolskiej Przychodni Sportowo-Lekarskiej.
- Pierwsza bardzo ważna kwestia, to rozwaga zawodników. Nasz organizm ma ograniczone limity wytrzymałości. Często jest tak, że przy tego typu imprezach wyłączają się pewne mechanizmy myślowe i jest cel pt. "osiągnąć metę", co nie zawsze kończy się dobrze. Nasze doświadczenia z wcześniejszych imprez wskazują na to, że to jest główny czynnik. Po drugie bardzo ważne jest potężne nawodnienie organizmu. Proszę także o dużą ostrożność w związku z odżywkami i wszelkim wspomaganiem - mówi prezes WPSL.
Dla zawodników na trasie będzie dostępna woda oraz żele w nieograniczonej ilości. Dodatkowo będą ustawione trzy zraszacze, przez które zawodnicy przebiegną łącznie sześć razy. Ostrzeżenie kierowane jest jednak nie tylko do zawodników.
- Bardzo ważne jest to także w przypadku kibiców, aby oni wybrali się z zapasem wody i nakryciem głowy. Jest to konieczne, zwłaszcza wśród dzieci
- ostrzegał prezes Aleksander Daniel.
Zobacz też: Super League Triathlon Poznań: Zobacz, jakie utrudnienia czekają poznaniaków [TRASA]
Jakie wystąpią utrudnienia w związku z Super League Triathlon?
Organizacja takiego wydarzenia niestety wiąże się z utrudnieniami i zmianą organizacji ruchu dla mieszkańców głównie w sobotę w godzinach 7.00-14.30 i w niedzielę 7.00-14.00. Ulice zamknięte będą już od godziny 6.00. Najważniejsza informacja jest taka, że rondo Środka będzie przez cały weekend przejezdne.
Całkowicie wyłączone z ruchu kołowego będą:
- ul. Krańcowa na odcinku od ul. Wiankowej do ul. Warszawskiej
- ul. Warszawska od ul. Św. Michała aż do granic miasta, a następnie drogą krajową nr 92 do skrzyżowania Polna/Poznańska w Swarzędzu.
Ponadto ograniczenia będą występować:
- ul. Hlonda oraz ul. Podwale - w kierunku od ronda Śródka do ul. Smolnej, gdzie będzie wyłączona wschodnia jezdnia, a ruch będzie odbywał się dwukierunkowo zachodnią nitką
- ul. Warszawska od ronda Śródka do ul. Św. Michała. W tym miejscu będzie wyłączona północna jezdnia, a ruch odbywać się będzie dwukierunkowo, południową nitką. Ma to na celu umożliwienie swobodnego dojazdu do Term Maltańskim i hotelu Novotel
Ruch tramwajowy pozostanie bez zmian.
Dodatkowo w poszczególnych miejscach kierować ruchem będzie Policja, tworząc dla kierowców śluzy.
„Śluzy komunikacyjne” Poznań:
- ul. Hlonda/Smolna,
- ul. Hlonda/Głowna,
- ul. Hlonda/Zawady/Św. Wincentego,
- ul. Warszawska/Św. Michała,
- ul. Warszawska/Mogileńska,
- węzeł Antoninek
- rondo Śródka
„Śluzy komunikacyjne” droga krajowa nr 92:
- ul. Poznańska/Polna (Swarzędz),
- ul. Poznańska/Kirkora (Swarzęd)