Poznań: W tym roku miejski monitoring wzbogaci się o 52 nowe kamery. Będzie bezpieczniej
Obecnie w Poznaniu działa 735 urządzeń monitorujących bezpieczeństwo. W tym roku na rozbudowę i modernizację sytemu miejskiego monitoringu wizyjnego samorząd przeznaczy ponad 3 miliony złotych.
– W tym roku w mieście pojawi się rekordowa liczba nowych kamer. Będzie ich ponad 50 w różnych obszarach miasta – zapowiada Michał Lemański, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa. – Już zakończyliśmy inwestycje związane z monitoringiem w rejonie ulicy Czechosłowackiej, Parku Rataje, Parku Wodziczki. Kamery powstały u zbiegu Jana Pawła II i Kórnickiej, Jana Pawła II i Baraniaka. Do tego objęliśmy monitoringiem część Starego Miasta, a konkretnie ulicę Rybaki.
W kolejnym etapie, który już trwa, plany obejmują Winogrady, osiedle Główna, Głogowską i Grunwald. Na Winogradach przewidziano 13 kamer (10 obrotowych i 3 stałopozycyjne), z czego siedem w parku Czarneckiego przy os. Przyjaźni, które już zostały uruchomione.
Czytaj też: Kamery w parku Czarnieckiego
– Oprócz parku monitoringiem objęto rondo Solidarności, skrzyżowania ulicy Murawa z ulicami Słowiańska i Winogrady oraz Winogrady i Armii Poznań – mówi Lemański. – Modernizujemy monitoring na Głogowskiej, od Berwińskiego do Ściegiennego. Na Grunwaldzie prace zostaną przeprowadzone na Grochowskiej, od Grunwaldzkiej do Marcelińskiej. W planach mamy również Szyperską i Piaskową.
Część z tych robót będzie prowadzona do końca czerwca, a pozostałe potrwają do końca roku. W tym roku w mieście zostaną zainstalowane 52 nowe kamery. Nim jednak dojdzie do montażu urządzeń, w niektórych miejscach trzeba zbudować infrastrukturę teletechniczną. Tak stanie się na os. Lotników Wielkopolskich, Piątkowie oraz na Piaskowej i Szyperskiej.
– Współpracujemy też z peryferyjnymi radami osiedla – twierdzi Lemański. – Dwa lata temu przeprowadziliśmy z pozytywnym rezultatem testy kamer mobilnych. Instalujemy je na koszt samorządów pomocniczych.
Zobacz również: Mnóstwo zgłoszeń z monitoringu
Taka kamera funkcjonuje już na Strzeszynie Greckim, na skwerze między ulicami Homera, Horacego i Owidiusza. Przy ulicy Braniewskiej montaż kamery mobilnej sfinansowała Rada Osiedla Krzyżowniki-Smochowice.
– Ta rada wychodzi z kolejnymi inicjatywami. Kolejne kamery mobilne pojawią się na Smochowicach w trzech lokalizacjach. Nastąpi to prawdopodobnie jeszcze w tym roku
– dodaje Lemański.
Zaplanowano je przy placu zabaw dla dzieci przy ulicy Myśliborskiej, na skrzyżowaniu ulic Santockiej i Dąbrowskiego oraz na terenie pomiędzy ulicami Lemierzycką, Muszkowską i Sułowską.
Ciągła rozbudowa systemu miejskiego monitoringu wizyjnego wymaga też inwestycji w oprogramowanie i sprzęt. W związku z tym w budżecie miasta przewidziano też pieniądze na aktualizację systemu zarządzania, wymianę części stanowisk operatorskich w sześciu całodobowych centrach oglądu, które funkcjonują w komisariatach policji, a obsługiwane są przez pracowników straży miejskiej.
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, podkreśla, że celem rozwoju sieci monitoringu jest poprawa bezpieczeństwa w mieście. W ubiegłym roku dzięki obrazom przekazywanym przez kamery odnotowano ponad 9,4 tys. zdarzeń, które wymagały interwencji policji lub strażników miejskich. Najwięcej, bo ponad 4,4 tys. było ich w ścisłym centrum Poznania.
Dzięki zgłoszeniom operatorów monitoringu zatrzymano 392 osoby. Byli to głównie sprawcy rozbojów, pobić, kradzieży, uczestnicy bójek ulicznych, osoby posiadające narkotyki, poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości.