Poznań: Zawieja do wycięcia. Nowym szefem PO w Poznaniu zostanie Filip Kaczmarek?

Czytaj dalej
Fot. Paweł Miecznik
Błażej Dąbkowski

Poznań: Zawieja do wycięcia. Nowym szefem PO w Poznaniu zostanie Filip Kaczmarek?

Błażej Dąbkowski

Po wyborach samorządowych w poznańskich strukturach Platformy Obywatelskiej może dojść do trzęsienia ziemi. Najprawdopodobniej władze partii będą chciały wymienić ich szefa - Bartosza Zawieję. W kuluarach mówi się, że zastąpi go Filip Kaczmarek.

Początek lutego 2016 roku. Bartosz Zawieja, miejski radny z Grunwaldu zostaje wybrany na przewodniczącego miejskich struktur Platformy Obywatelskiej. Poznańska PO od maja 2015 r. nie ma szefa, bowiem po aferze mieszkaniowej ujawnionej przez „Głos” z tej funkcji zrezygnował wtedy były europoseł Filip Kaczmarek. Wybór Zawiei nie jest niespodzianką. Dostaje 76 głosów, a przeciwko głosują tylko dwie osoby.

Wiceprzewodniczącym PO zostaje wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski, którego z Zawieją od czasów studenckich łączą koleżeńskie relacje. Po ponad roku, w grudniu ubiegłego roku przychodzi czas na weryfikację, ale Bartosz Zawieja, mimo konkurencji (przewodniczącą PO w Poznaniu chce również zostać była radna Urszula Mańkowska) broni się. Ostatecznie zdobywa 79 proc. głosów. Atmosfera w samej partii szybko się jednak psuje. Kilkanaście dni po wyborach przychodzi czas na wybranie zarządu miejskiego. Wtedy też rodzi się niezażegnany do dziś konflikt między Bartoszem Zawieją a Mariuszem Wiśniewskim. Poszło o umieszczenie w zarządzie asystenta prezydenta Poznania Marcina Gołka.

Filip Kaczmarek zrezygnował ze stanowiska szefa poznańskiej PO po aferze mieszkaniowej ujawnionej w maju 2015 r.
Waldemar Wylegalski Bartosz Zawieja nie kryje rozczarowania ostatnimi zawirowaniami w poznańskiej PO.

Czara goryczy przelewa się jednak podczas tworzenia list wyborczych do rady miasta. Jacek Jaśkowiak i Bartosz Zawieja prezentują dwie mocno różniące się propozycje. Ostatecznie szef miejskich struktur PO przegrywa, sam zostaje „wycięty” z listy do sejmiku, a jego matka Ewa Zawieja usunięta z listy do rady miasta. Jak twierdzą politycy, stoi za tym prezydent Jaśkowiak, który już wcześniej publicznie krytykował pracę Zawiei w spółce z udziałami miasta Remondis Sanitech odpowiedzialnej za wywóz śmieci (Zawieja został jej wiceprezesem na początku 2017 r.). Ostatecznie Ewa Zawieja decyduje się na start z komitetu Jarosława Pucka. Jak wynika z naszych informacji, Bartosz Zawieja po wyborach samorządowych ma stracić swoje stanowisko.

Czy Filip Kaczmarek zasątpi Bartosza Zawieję na stanowisku szefa PO w Poznaniu? Co na ten temat mówią obaj zainteresowani? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.