Poznań: Zdecyduj o budowie chodnika i ścieżki na ważnej ulicy
Trwają konsultacje ws. chodnika i ścieżki rowerowej na Złotowskiej.
- Autorzy projektu jako główny cel wskazali zapewnienie bezpieczeństwa pieszym, a szczególnie osobom starszym i rowerzystom. Jako inne argumenty wskazali np. możliwość dojazdu rowerem poza miasto, jak również ułatwienie dostępu dla mieszkańców Skórzewa i dotarcia do centrum Poznania - opowiada o pomyśle budowy chodnika i ścieżki rowerowej na ul. Złotowskiej Agata Kaniewska, rzecznik prasowy ZDM.
Dla mieszkańców Skórzewa ulica Złotowska jest jedną z głównych ulic dojazdowych do Poznania. Korzysta z niej też wielu mieszkańców Ławicy czy osoby udające się do tamtejszych ogródków działkowych. Oprócz samochodów na jezdni często można spotkać także rowerzystów i pieszych. I to przede wszystkim z myślą o nich w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono pomysł budowy chodnika i ścieżki rowerowej. Ostatecznie znalazł się w on w gronie zwycięskich projektów.
ZDM zlecił opracowanie koncepcji budowy w dwóch wariantach.
- Pierwszy z nich zakłada budowę oddzielonych od siebie chodnika i drogi rowerowej. Chodnik z kostki miałby szerokość półtora metra, zaś droga rowerowa o szerokości dwóch metrów zostałaby wykonana z asfaltobetonu
- mówi Agata Kaniewska.
I dodaje, że jedynie na odcinku od ul. Perzyckiej do ul. Miastkowskiej, z uwagi na brak miejsca, chodnik i droga rowerowa zostałyby połączone. Zgodnie z tym wariantem, trasa przebiegała by po prawej stronie ul. Złotowskiej, patrząc od strony ronda Malwowa/Złotowska/Poznańska.
Drugi wariant zakłada budowę wspólnego chodnika i ścieżki rowerowej o szerokości 3,5 metra. Trasa przebiegałaby po prawej stronie ul. Złotowskiej od ronda do ul. Owczej. Od ul. Owczej w stronę ul. Bukowskiej chodnik ze ścieżką znajdowałyby się po lewej stronie ul. Złotowskiej.
Mieszkańcy Poznania do 17 lutego mogą zgłaszać ewentualne uwagi i propozycje dotyczące budowy ścieżki i chodnika. Po tym okresie ZDM podejmie decyzję, którą koncepcję wybrać do przygotowania projektu. - Obecnie wszystko jest na bardzo wstępnym etapie - mówi Agata Kaniewska.
Dodaje również, że na razie na realizację tej inwestycji nie ma jeszcze zagwarantowanych pieniędzy w budżecie miasta. Szacunkowy koszt budowy chodnika i ścieżki powinien wynieść ok. 300 tys. zł.