Poznaniacy pokochali skutery. Będzie ich więcej i będą tańsze!
Przez tydzień w Poznaniu wypożyczeń skuterów było tyle, co w Warszawie przez trzy miesiące.
Tylko w przeciągu tygodnia z miejskich skuterów elektrycznych skorzystało trzy tysiące osób. To oznacza, że jednym pojazdem zdążyło przejechać się już 200 poznaniaków.
- Sami jesteśmy zaskoczeni tak dużym zainteresowaniem. Dla przykładu taki wynik Warszawa osiągnęła w przeciągu kilku miesięcy. A w Poznaniu prowadzimy dopiero okres pilotażowy - tłumaczy Konrad Sierzputowski z wypożyczalni skuterów Blinkee.
Jak wypożyczyć skuter i jak ruszyć?
Źródło: gloswielkopolski.pl
Będzie więcej i taniej
Od początku sierpnia w stolicy Wielkopolski uruchomiono wypożyczalnię skuterów elektrycznych. Jest ich na razie 15, ale w każdym tygodniu zwiększa się zasięg ich kursowania. Już teraz można pojazd zostawić nie tylko w ścisłym śródmieściu, czy w okolicach MTP Malty czy Cytadeli, ale także na Wildzie, na części ulic Dymka i Baraniaka.
- W następnym tygodniu zasięg zwiększy się także o Jeżyce. Staramy się wsłuchiwać w głosy mieszkańców. Jechać skuterem można wszędzie, ale zostawić trzeba w miejscach, które są wskazane na mapie ich zasięgu, ułatwia nam to ich doładowanie. Wcześniej, gdy nie wprowadziliśmy tych ograniczeń nie nadążaliśmy z ładowaniem akumulatorów - tłumaczy Konrad Sierzputowski i zapowiada, że od września skuterów ma być więcej. - Planujemy, by pod koniec sezonu było 30 pojazdów do dyspozycji naszych użytkowników. Na wiosnę planujemy już wprowadzić sto skuterów. Następnie będziemy tę liczbę cyklicznie zwiększać, w zależności od potrzeb. Docelowo skuterów miałoby być w stolicy Wielkopolski kilkaset. Na wiosnę planujemy także obniżkę cen. By przejazd skuterem wynosił tyle, co przejazd komunikacją miejską. Czyli za 10 minut płaciłoby się 3-4 złote - tłumaczy.
Skutery bez szwanku
Mimo tak dużego obłożenia, skutery pozostają bez szwanku. Firma Blinkee nie odnotowała jeszcze ani jednej próby kradzieży, czy dewastacji pojazdu.
- W dwa pierwsze dni jeden skuter przejechał tysiąc kilometrów. Teraz dziennie pokonywanych jest około 650 kilometrów. Mimo to, nie spotkaliśmy się z przypadkami chuligaństwa, nie było też awarii czy usterek. Widać, że poznaniacy, dzięki użytkowaniu roweru miejskiego, potrafią się dzielić i dbać odobro wspólne - zauważa przedstawiciel wypożyczalni pojazdów Blinkee i dodaje, że jedyne usterki były spowodowane nawałnicami.
Aby móc skorzystać ze skuterów trzeba zarejestrować się na stronie blinkee.pl, ściągnąć aplikację i wpłacić odpowiednią kwotę. Koszt jednej minuty jazdy to 69 groszy. Po zakończonej jeździe można pozostawić go w dowolnym miejscu w obrębie mapy dostępności skuterów.