Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Pozwał teatr i wygrał, kostiumy z tego przedstawienia nie mogą być więcej wykorzystywane poza spektaklem

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Nowości / Adam Zakrzewski
Alicja Cichocka-Bielicka

Pozwał teatr i wygrał, kostiumy z tego przedstawienia nie mogą być więcej wykorzystywane poza spektaklem

Alicja Cichocka-Bielicka

Znany scenograf Jerzy Murawski wygrał proces z Bajem Pomorski o naruszenie praw autorskich. Toruński teatr musi go przeprosić i zapłacić odszkodowanie.

Teatr Baj Pomorski naruszył prawa autorskie scenografa Jerzego Murawskiego, twórcy kostiumów do spektaklu „Baron Münchhausen . Odsłona druga”, wystawianego na deskach Baja od 2010 roku.

Teatr lalek ma wypłacić 15 tysięcy złotych odszkodowania i publicznie przeprosić scenografa - orzekł toruński sąd. Teatr musi też ponieść koszty postępowania apelacyjnego w wysokości 2,7 tys. złotych. Wyrok jest prawomocny

Samowolka w teatrze?

Sąd ustalił, że kostiumy, które stworzył Jerzy Murawski dyrekcja teatru Baj Pomorski pozwalała wykorzystywać także poza spektaklem, a na to nie było zgody autora, co narusza jego prawa.

- Aktorzy występowali w nich w trakcie parad teatralnych, wyjazdowych warsztatów w Dubaju, imprezy Narodowe Czytanie, czy festiwalu filmowego „Sztuka Faktu”, którego jesteśmy gospodarzem - jak podkreśla dyrektor teatru, Zbigniew Lisowski barwne kreacje z każdego spektaklu są wizytówką teatru i promują go, te z „Barona” są wyjątkowe. - Nasz błąd polegał na tym, że niestety w tej jednej konkretnej umowie licencyjnej z panem Jerzym Murawskim zabrakło przeniesienia praw autorskich na teatr - bije się w pierś dyrektor Lisowski i zapewnia, że to jedyny taki przypadek.

Dlaczego do niego doszło dyrektor nie potrafi jednak wyjaśnić.

Co więcej, z akt sprawy wynika, że dyrektor dostawał sygnały m.in. od aktorów, że nie ma zgody Jerzego Murawskiego na takie działania teatru, ale jak ustalił sąd twierdził wówczas, że taka zgoda nie jest potrzebna, ponieważ właścicielem strojów jest teatr.

Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Alicja Cichocka-Bielicka

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Jerzy M

Szanowna Redakcjo, wkradł się błąd do artykułu, w jednym z fragmentów przekręcono moje nazwisko-zamiast Jerzy Murawski jest Jerzy Mularski, poza tym jest ok ale mam nadzieję, że to dopiero początek. Chcielibyśmy się dowiedzieć jak zareagowały władze miasta. Czyli ciąg dalszy nastąpi.

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.