MM

Prace wielu artystów w jednym miejscu - wystawa, której nie było

Prace wielu artystów w jednym miejscu - wystawa, której nie było
MM

Do końca września w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15 można oglądać wystawę pn. „Ekspresje Wolności. Bunt i JungIdysz - wystawa, której nie było”.

Ekspozycja stanowi bezpośrednie nawiązanie do koncepcji łódzkich i poznańskich twórców sprzed stu lat. Dzięki zbiorom Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Sztuki w Łodzi, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz innych placówek muzealnych i osób prywatnych w Polsce i za granicą (Londyn, Paryż, Berlin, Poczdam), zostały zaprezentowane prace członków poznańskiej grupy „Bunt” powstałej w 1918 roku i łódzkiej grupy literacko-artystycznej „Jung Idysz”. Dzieła artystów z obu ugrupowań obejmują czas od lat dziesiątych XX wieku do okresu powojennego – po 1945 roku.

Na wystawie można zobaczyć blisko dwieście unikatowych grafik, rysunków, płaskorzeźb, obrazów, zdjęć, plakatów i oryginalnych wydawnictw z epoki, autorstwa m.in. Jankiela Adlera, Henocha Barcińskiego, Mosze Brodersona, Marka Szwarca, Poli Lindenfeld, Idy Brauner, Henryka Berlewiego, Jerzego Hulewicza, Stanisława Kubickiego, Władysława Skotarka i Stefana Szmaja. Efekty pracy twórczej są opatrzone dwujęzycznymi przypisami, komentarzami historycznymi, a także biogramami twórców łódzkich i poznańskich. Wstęp na wystawę kosztuje 3 zł (bilet normalny) i 1 zł (ulgowy).

MM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.