Pracownicy Frigo mają konta dostępowe w ZIP. A Ty?
W firmie Frigo Logistics, mającej siedzibę przy ulicy Fabrycznej w Żninie, zorganizowano jednodniowe mobilne stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Akcja, którą przeprowadziliśmy, miała na celu założenie przez pracowników kont dostępowych w ZIP. Dzięki temu każdy zarejestrowany będzie miał wgląd do osobistego konta pacjenta. Na takim koncie dana osoba uzyskuje dostęp do informacji o swoim leczeniu od 2008 roku, o wykonanych badaniach i ich koszcie, o realizowanych receptach, wizytach u lekarza rodzinnego, składkach zdrowotnych i wielu innych informacjach - przekazała „Pomorskiej“ Anna Szypowska, specjalista ds. kadrowo - płacowych w spółce Frigo.
W związku z tym do Żnina przyjechali przedstawiciele oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy: Karolina Górska i Łukasz Pyszka. - Firma Frigo, jako pierwsza w Żninie, wyszła z taką inicjatywą. Do tej pory byliśmy z wizytą w dużych zakładach pracy w Bydgoszczy, ostatnio także w Inowrocławiu czy Ciechocinku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy znów przyjechali do waszego miasta. Najpierw jednak dany pracodawca musiałby zgłosić u nas taką potrzebę. Przeważnie mobilne stanowisko NFZ organizuje się dla grup powyżej 50 osób.
Jak zauważyliśmy, pracownicy Frigo chętnie z możliwości założenia konta ZIP korzystali.
Należało się jedynie podpisać na stosownym dokumencie, wcześniej podając swój numer PESEL i - jeśli była taka wola - także numery PESEL członków swojej rodziny (podczas załatwiania formalności należało okazać dowód osobisty). Później otrzymywało się ulotkę - kompleksowy informator z chronionym dostępem do osobistego konta pacjenta oraz login - dla każdego członka rodziny osobny.
Dzięki takiej akcji pracownicy Frigo nie muszą specjalnie jechać w tym celu do oddziału NFZ w Bydgoszczy.
- Konta ZIP założyli w swoim zakładzie pracy - dodała Anna Szypowska.
Zintegrowany Informator Pacjenta to ogólnopolski serwis internetowy, w którym znajdziesz wszystko o leczeniu w ramach ubezpieczenia NFZ.
ZIP składa się z czterech głównych części.
Dwie zakładki są dostępne dla wszystkich użytkowników internetu: “Twój Portal“ - są tu informacje o zasadach korzystania z opieki zdrowotnej w Polsce i poza jej granicami oraz „Gdzie się leczyć“ - to informator o gabinetach zabiegowych, lekarskich, przychodniach i szpitalach, ich adresy i telefony, jak do nich trafić, w jakich godzinach są otwarte, adresy ich stron internetowych, gdzie są apteki i punkty apteczne, w których placówkach są podjazdy dla wózków inwalidzkich, natomiast dwie kolejne udostępniane są tylko dla zarejestrowanych użytkowników: “Rejestr Usług Medycznych“ - tutaj znajdziesz dane o swoim leczeniu, badaniach, pobytach w szpitalu i ich kosztach oraz „Prawo do świadczeń zdrowotnych“ - tutaj sprawdzisz, czy jesteś ubezpieczony, informację o składkach.
- Założenie własnego konta dostępowego w ZIP zajmuje tylko kilka minut. A dzięki temu mamy wszelkie informacje o leczeniu od 2008 roku do teraz. Warto więc skorzystać z tej możliwości. Jeśli ktoś będzie miał wątpliwości, może się z nami skontaktować - zachęcają Karolina Górska i Łukasz Pyszka z NFZ w Bydgoszczy.