Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Pracownicy prokuratur domagają się podwyżek. Chcą gwarancji regulacji płac w przyszłości

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Małgorzata Oberlan

Pracownicy prokuratur domagają się podwyżek. Chcą gwarancji regulacji płac w przyszłości

Małgorzata Oberlan

„Wdrożenie wspólnej akcji protestacyjnej” jeśli postulaty płacowe dalej będą ignorowane - to zapowiadają związkowcy w czwartkowym stanowisku.

Sytuacja w prokuraturach i sądach robi się gorąca. Pracownicy cywilni tych instytucji twardo domagają sie 1000 zł netto podwyżki i gwarancji dalszej regulacji płac w przyszłości. Teraz tworzą już jeden front.

Trzy główne postulaty

W czwartek, 17 stycznia, w stolicy spotkali się przedstawiciele ośmiu związków zawodowych, reprezentujących pracowników i prokuratur, i sądów. Długo obradowali, ale doszli do porozumienia. 18 stycznia opublikowali wspólne stanowisko.

Co z niego wynika? Po pierwsze, wspólne postulaty. Są one wynikiem „katastrofalnego poziomu wynagrodzeń w sądach i prokuraturach” oraz „spontanicznych akcji protestacyjnych w 2018 i 2019 roku” - czytamy.

Postulaty są trzy. Pierwszy to doraźne powiększenie w 2019 roku środków przewidzianych na podwyżki do 1000 zł na jeden etat. Drugi postulat to udzielenie gwarancji finansowych (w konkretnej kwocie) na rozwiązania systemowe, które umożliwią sprawiedliwe kształtowanie płac pracowników w przyszłości.

Trzeci postulat mówi o odmrożeniu projektu ustawy o modernizacji prokuratury.

Najpierw Okrągły Stół

Związkowcy z sądów i prokuratur najpierw będą starali się negocjować z rządem. Ale podkreślają, że tylko zaangażowanie się samego premiera Mateusza Morawieckiego w sprawę zapewni powodzenie. Skuteczne rozwiązanie postulatów płacowych powinno też „zatrzymać rozwój oddolnych akcji zdeterminowanych pracowników” - zaznaczają związkowcy. Akcje te nazywają słusznymi, ale pozostającymi poza kontrolą związków zawodowych.

Pierwszym etapem negocjacji miałoby być zwołanie Okrągłego Stołu Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości. Mieliby zasiąść przy nim nie tylko związkowi reprezentanci pracowników prokuratur i sądów, ale i sam premier. Tylko jego udział w przedsięwzięciu jako osoby dysponującej finansami państwa nadaje sens negocjacjom - podnoszą związkowcy.

Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.