Prawie co trzeci uprawniony z Podkarpacia aktywował bon turystyczny. W regionie można go wykorzystać w ponad 1000 miejsc

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Prawie co trzeci uprawniony z Podkarpacia aktywował bon turystyczny. W regionie można go wykorzystać w ponad 1000 miejsc

Norbert Ziętal

77 tys. bonów turystycznych aktywowano do tej pory w województwie podkarpackim. Z tej liczby 12 tys. wykorzystano w całości, czyli w kwocie 500 złotych. Do zrealizowania pozostało jeszcze ok. 140 tys. bonów.

W całym kraju z bonów może skorzystać ponad 4 mln osób. Do tej pory aktywowano ich ponad 1,7 mln. W województwie podkarpackim uprawnionych do skorzystania z tej formy pomocy jest 217 tys. osób, z czego aktywowano dotychczas 77 tys. bonów, a całkowicie wykorzystano 12 tys.

Od sierpnia ubiegłego roku bonem można płacić za usługi turystyczne w całej Polsce. Bony są ważne do końca marca 2022 roku, niezależnie od tego, kiedy go aktywujemy. Co ważne, można z niego skorzystać nie tylko w wakacje, ale przez cały rok.

- Prawie co trzeci uprawniony z naszego województwa aktywował bon. W Podkarpackiem nieaktywowanych pozostało 140 tys. bonów na łączną kwotę przekraczająca 113 mln zł. Bon na Podkarpaciu można wykorzystać w ponad tysiącu miejsc, a w całym kraju podmiotów turystycznych realizujących płatności bonem jest ponad 24 tys. Dotychczas najwięcej bonów aktywowano w województwie mazowieckim, ponad 269 tys. i w śląskim – 235 tys.

- mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19. Przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 złotych.

Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł. Aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

- Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Trzeba go aktywować. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę - Ogólny, a następnie - Polski Bon Turystyczny. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze - informuje rzecznik.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Pozostało jeszcze 28% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.