Prof. Adam Czesław Dobroński

Prawosławie i Białoruś w poufnych raportach polskiego rządu

Mało kto wie, że w Soborze Opieki Matki Bożej w Grodnie, zbudowanym w 1907 r. dla upamiętnienia żołnierzy poległych w wojnie rosyjsko-japońskiej, znajdują Fot. Adam Czesław Dobroński Mało kto wie, że w Soborze Opieki Matki Bożej w Grodnie, zbudowanym w 1907 r. dla upamiętnienia żołnierzy poległych w wojnie rosyjsko-japońskiej, znajdują się ikony przedstawiające męczenników - ofiary represji NKWD. Na zdjęciu - św. Serafin, archimandryta żyrowicki
Prof. Adam Czesław Dobroński

W zasobach londyńskiego Instytutu Polskiego i Muzeum Sikorskiego znajdują się kopie poufnych raportów sporządzonych przez agendy Rządu Polskiego. Rządu legalnego, uznawanego przez Aliantów, z którym do 25 kwietnia 1943 r. utrzymywała stosunki dyplomatyczne także Moskwa. Z tych słabo spopularyzowanych elaboratów wybrałem dla krótkiego omówienia dwa zawierające fakty i oceny dotyczące Kościoła prawosławnego oraz Białorusi.

W marcu 1943 roku w Ministerstwie Informacji i Dokumentacji Rządu Polskiego w Londynie opracowany został raport: „Stan i zagadnienia główne Kościoła Prawosławnego w Polsce”. Jest on znany badaczom, ale nie został nigdy nagłośniony. Anonimowi autorzy rozpoczęli raport od omówienia sytuacji Kościoła Prawosławnego w dawnej Polsce i w okresie zaborowym, a następny rozdział poświęcili okresowi odrodzonej II Rzeczypospolitej.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Prof. Adam Czesław Dobroński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.