Izabela Mortas

Prędzej czy później owady zagoszczą na naszym talerzu

Piotr Sołkiewicz o świecie owadów opowiada w Centrum Edukacji Entomologicznej w Kielcach. Fot. Aleksander Piekarski Piotr Sołkiewicz o świecie owadów opowiada w Centrum Edukacji Entomologicznej w Kielcach.
Izabela Mortas

Maliny, czereśnie, jabłka, śliwki... - na dobre rozpoczął się sezon na owoce, w których nierzadko znaleźć możemy... robaki. Tymczasem owady wkrótce mogą być przez nas spożywane nie tylko przez przypadek - na całym świecie, poza Europą, są powszechnie konsumowane. Rozmawiamy o tym z Piotrem Sołkiewiczem, prezesem Fundacji Naukowej Twórcze Myślenie, z zamiłowania entomologiem.

Owady, które możemy znaleźć w owocach, często zniechęcają nas do ich konsumpcji. Czy słusznie?
W żadnym razie. W owocach pojawiają się larwy owadów, które są źródłem bardzo wartościowego białka. W 80 procentach krajów na świecie, tych poza Europą, owady stanowią normalną przekąskę, dla porównania taką, jak dla nas garść orzeszków.

Owady, które możemy znaleźć w owocach, często zniechęcają nas do ich konsumpcji. Czy słusznie? Dlaczego Polacy mają opory przed jedzenie owadów? Jakie w tej chwili owady zjada się na świecie najczęściej?

 

 

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Izabela Mortas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.