Prezent od Mariana Rejewskiego dla wywiadu
To stało się między świętami a Nowym Rokiem. Po kilku tygodniach samotnej pracy Marian Rejewski pokazał przełożonym pierwszą odszyfrowana niemiecką depeszę.
Mija 85 lat od wydarzenia, które na trwałe wpisało genialnego bydgoszczanina do historii polskiego i światowego wywiadu. Do tego, co rozgrywało się na tajnym froncie w XX w.
Pod koniec grudnia 1932 r. Rejewski mógł ogłosić swoim przełożonym w Biurze Szyfrów Oddziału II (wywiad wojskowy), że Polacy czytają niemieckie depesze szyfrowane Enigmą.
Samo pochwalenie się niebywałym sukcesem oznaczało, że pracując w pojedynkę, pokonał kryptologiczne potęgi umysłowe Wielkiej Brytanii i Francji.
Zanim Rejewski został „pogromcą Enigmy” ukończył studia na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego (zanim w 1929 r. obronił pracę magisterską brał udział w kursie kryptologii), odbył roczny staż naukowy w Getyndze, a po powrocie do kraju przez dwa lata był asystentem w Instytucie Matematycznym. Równoległe pracował w poznańskiej filii Biura Szyfrów.
Więcej o niesamowitym wyczynie Mariana Rejewskiego przeczytasz w dalszej części artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień