Problemy na budowach. Część opóźniona

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Paweł Kędzia

Problemy na budowach. Część opóźniona

Paweł Kędzia

Miasto ma coraz większy problem ze znalezieniem wykonawców inwestycji, co oczywiście odbija się na terminach. Rozbudowa przedszkola na Wrzosach, zamiast w wakacje, ruszy dopiero za kilka tygodni. Na koniec prac w tym przy ul. Gagarina też trzeba jeszcze poczekać.

Założenia na początku roku były ambitne. Aż trzy przedszkola miejskie po rozbudowach miały ruszyć na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Tak się jednak nie stało. W przypadku „siedemnastki” przy ul. Gagarina wykonawcę udało się znaleźć dopiero przy drugim podejściu.

Żeby budowlańcy zdążyli z końcem robót do listopada, na budowie praca wre. Dopiero po nowym roku będzie możliwe wyposażenie nowej części, więc maluchy wejdą do niej najszybciej po feriach zimowych.

Przedszkole Miejskie nr 17
Sławomir Kowalski Przedszkole Miejskie nr 17

W przypadku przedszkola przy ul. Chabrowej od marca (!) miasto bezskutecznie szukało wykonawcy. W najbliższym czasie najprawdopodobniej wreszcie uda się podpisać umowę i dopiero w kolejnym roku szkolnym dzieci wejdą do nowych oddziałów. Dopiero pod koniec września 3-latki przyjmie Przedszkole Miejskie nr 15 przy ul. Bażyńskich.

W filii PM nr 11 przy ul. Buszczyńskich maluchy bawią się już w pachnących nowością salach. Do wyposażenia jest jeszcze salka multimedialna. Dyrekcja czeka również na nowe mebelki, bo choć zamówione, to stolarz ma dwumiesięczny poślizg.

Wczoraj na gospodarską wizytę na realizowanych obecnie inwestycjach prezydent Michał Zaleski zaprosił tradycyjnie przedstawicieli mediów. Przy wsparciu Rafała Wiewiórskiego, dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg, i Marcina Maksima, dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów, gospodarz Torunia opowiadał o kolejnych realizacjach na mapie Torunia.

Przedszkole Miejskie nr 17
Sławomir Kowalski Ulica Olszewskiego

Tych jest ogrom! Tylko obecnie dyrektor Marcin Maksim trzyma w ręku przedsięwzięcia o łącznej wartości 70 mln zł, a dyrektor Rafał Wiewiórski - o wartości ponad 100 milionów!

Coraz większym problemem są, niestety, przetargi. Albo brakuje chętnych, albo oferty przewyższają pieniądze zarezerwowane na ten cel w budżecie.

Tak jest m.in. w przypadku budowy przedszkola na osiedlu JAR. Wykonawcy tego zadania samorząd szukał od kwietnia. Niedawno urzędnicy otworzyli oferty i okazało się, że przewyższają one sumę zabezpieczoną w budżecie. Władze miasta zamierzały przeznaczyć na ten cel 7 mln zł, a firmy zaproponowały, że zbudują obiekt odpowiednio za 10,8 i 9,8 mln złotych.

- W tej sytuacji zwrócimy się do radnych o zwiększenie puli na to zadanie - mówi prezydent Michał Zaleski.

Tak będzie również w przypadku ulicy Turystycznej, na której przebudowę miasto zarezerwowało 5,9 mln złotych. Tymczasem najniższa oferta opiewa na 7,2 mln zł, a kolejne - na 8 i 8,4 mln złotych.

Przedszkole Miejskie nr 17
Sławomir Kowalski Postępy na tzw. Jarze

MZD ma też problem z przetargiem na przebudowę placu bpa Chrapka. Już czwarty raz ze względu na liczbę pytań do projektu został przesunięty termin składania ofert. Tymczasem w pierwotnej wersji, we wrześniu budowlańcy mieli schodzić z torowiska, którego zamknięcie nastąpi w pierwszej kolejności, a miało to przypadać w bardziej martwym okresie wakacyjnym.

Chlubnym wyjątkiem wśród miejskich inwestycji jest budowa ulic na tzw. osiedlu Jar. Firma PBDI na miesiąc przed terminem oddała do użytku kolejny odcinek ul. Watzenrodego, choć nie ma tu jeszcze tzw. warstwy ścieralnej. Ta pojawi się wraz z postępem prac na sąsiednich drogach.

Przedszkole Miejskie nr 17
Sławomir Kowalski Ulica Chabrowa

W tym swoistym inwestycyjnym biegu z przeszkodami cieszą też mniejsze realizacje wykonane zgodnie z harmonogramem: np. ulicy Chabrowej czy Tulipanowej. Obie zostały przebudowane zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Przy tej pierwszej jako element bezpieczeństwa pojawiły się progi zwalniające, na drugiej - wyniesione skrzyżowania.

Przy okazji gospodarskiej wizyty mieszkańcy przekazali uwagi do oznakowania. Stefan Kołodziej, Bogusław Walasek i Ryszard Fernik rozpoznali prezydenta i korzystając z okazji naskarżyli na kierowców, którzy na pobliskim skrzyżowaniu notorycznie wymuszają pierwszeństwo przejazdu. Mieszkańcy wskazywali również na brak przejść dla pieszych, ale o tym zarówno gospodarz miasta, jak i dyrektor MZD już wiedzieli.

Chociaż front robót w Toruniu jest szeroki, w najbliższym czasie planowane są kolejne duże przedsięwzięcia m.in.: nowe szkoły przy ulicy Strzałowej i na osiedlu JAR, przebudowa ulicy Olsztyńskiej czy modernizacja starego mostu im. Piłsudskiego.

Paweł Kędzia

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.