Próbny egzamin ósmoklasisty. Uczniowie sprawdzają wiedzę, a nauczyciele idą na zwolnienie lekarskie
Opowiadanie lub rozprawkę mogli wybrać ósmoklasiści, którzy we wtorek przystąpili do próbnego egzaminu. W niektórych szkołach towarzyszył mu protest nauczycieli.
Obecni uczniowie ósmych klas to pierwszy rocznik, który w kwietniu przyszłego roku przystąpi do nowego egzaminu Większość szkół zdecydowała się wziąć udział w próbnym teście organizowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Polski na początek
Na pierwszy ogień poszedł język polski. Uczniowie na napisanie testu mieli 120 minut.
Większość arkusza stanowiły zadania otwarte. Uczniowie przygotowali m.in. ogłoszenie o spotkaniu z autorem książki o Sienkiewiczu i pracowali z tekstem o zdrowym rozsądku. Pisali też wypracowanie na jeden z tematów: opowiadanie o spotkaniu dwóch bohaterów z różnych książek lub rozprawkę, w której udowadniali, że „Chodzenie w chmurach jest nieodłączną cechą młodości”. W obu przypadkach musieli oprzeć się m.in. na lekturze obowiązkowej.
- Zadania były dosyć trudne - stwierdzili ósmoklasiści z SP 41 w Bydgoszczy. - Dla młodzieży problemem były zwłaszcza pytania dotyczące „Quo vadis?”, ponieważ nie omawiali jeszcze na lekcjach tej lektury (CKE uprzedzała nawet szkoły, że takie sytuacje mogą się zdarzyć).
Jak egzamin ocenili uczniowie z regionu? Czytaj w dalszej części artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień