Próby dzielenia marszałka. Jak przeprowadzić likwidację urzędu wojewody?

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Paweł Kędzia

Próby dzielenia marszałka. Jak przeprowadzić likwidację urzędu wojewody?

Paweł Kędzia

Politycy Platformy Obywatelskiej przymierzają, jak przeprowadzić likwidację urzędu wojewody w dwustołecznym województwie.

Podczas krajowego konwentu Platformy Obywatelskiej padła powtarzana już wielokrotnie m.in. w Sejmie, propozycja likwidacji urzędów wojewódzkiej i przekazania ich kompetencji do urzędów marszałkowskich. W kujawsko-pomorskim dyskusja toczy się w tle konfliktu marszałka z PO i wojewody z PiS, który wybuchł przy okazji usuwania skutków orkanu, jaki w sierpniu przetoczył się przez region.

Sejmik i marszałek osobno

Bydgoski poseł Paweł Olszewski na antenie radia PiK zaprezentował, jak miałoby to wyglądać w dwustołecznym województwie.

- W naszym pomyśle jest, aby likwidując funkcję wojewodów, przekazując te kompetencje na poziom samorządu wojewódzkiego, rozdzielić siedzibę marszałka i sejmiku województwa - powiedział poseł Olszewski. - Gdzie poszczególne siedziby, organy gdzie poszczególne siedziby i organy będą miały miejsce, będzie zależało od szeroko zakrojonych konsultacji.

Problem w tym, że status dwustołecznych województw jest bardzo skomplikowany i zapisany w wielu dokumentach, regulujących pracę samorządu.

Zgodnie z obowiązującym statutem samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, siedzibą organów samorządu jest miasto Toruń, przy czym organami województwa są Sejmik i Zarząd, w skład którego wchodzą marszałek, dwóch jego zastępców i dwóch członków zarządu.

Kolejne zapisy dotyczącego tego zagadnienia pojawiają się w aktach wyższego rzędu. W ustawie o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa jest określone, że siedzibą wojewody i sejmiku w województwie kujawsko-pomorskim są: wojewody - Bydgoszcz, sejmiku - Toruń.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paweł Kędzia

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.