Prof. Adam Krętowski: Sieć szpitali, skoordynowana opieka? Niestety, jeszcze nie u nas
Kiedy dostaję od dyrektora szpitala informację, że ujemny wynik finansowy przekracza amortyzację, to muszę, jako UMB, pokryć tę stratę. I wtedy mam do wyboru: albo zamknąć jakieś oddziały - bo potencjał szpitali jest większy niż płatnik może nam zapłacić, albo jeszcze wydłużyć kolejki, albo - co byłoby już drastyczne - zamknąć izbę przyjęć. Ja nie mówię, że my to zrobimy. Jesteśmy odpowiedzialni. Ale też oczekujemy od tych, którzy płacą za tę usługę, żeby też byli odpowiedzialni - mówi prof. Adam Krętowski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Wszyscy w Polsce się znają na służbie zdrowia. Kogo nie zapytasz, wie, co zrobić, by było dobrze. Ale ja postanowiłam zapytać o to pana - specjalistę od leczenia i służby zdrowia. Jaka jest sytuacja w polskim lecznictwie? Co jest źle? Co trzeba - i jak - naprawić?
Ale moja opinie też jest subiektywna. Ja nie mogę powiedzieć, jak jest w innych województwach, w innych szpitalach. Tam może być sytuacja zupełnie inna niż u nas. Na przykład na Śląsku jest bardzo dużo szpitali. I maja dobre kontrakty. Z naszego punktu widzenia diagnoza jest oczywista: jest trudno. Ta trudna sytuacja głównie dotyczy pracowników, czyli niedoboru pracowników w różnych obszarach, zwłaszcza lekarzy specjalistów, ale także sytuacja finansowa, sytuacja dotycząca wynagrodzeń wszystkich pracowników.
Będą współpracować. UMB podpisał kolejną umowę z zagraniczną uczelnią
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień