Prof. D. Rosińska z UZ w zespole odkrywców
Prof. Dorota Gondek-Rosińska z UZ ma swój udział w odkryciu fal grawitacyjnych po raz drugi. Sukces ogłoszono wczoraj wieczorem w USA.
Naukowcy zaobserwowali fale grawitacyjne – zmarszczki czasoprzestrzeni – po raz drugi! To kolejne odkrycie na miarę Nobla. Sukces ogłoszono wczoraj wieczorem w Stanach Zjednoczonych. Jak informuje rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego, Ewa Sapeńko, w zespole naukowców jest dr hab. Dorota Gondek - Rosińska z Instytutu Astronomii UZ.
Po raz pierwszy odkrycie fal grawitacyjnych ogłoszono jednocześnie w USA, we Włoszech i Polsce w lutym tego roku. Było to potwierdzenie istnienia zjawiska, które zostało teoretycznie przewidziane przez Alberta Einsteina w ogólnej teorii względności ogłoszonej 100 lat temu. Wszystkie pozostałe elementy jego teorii udowodnione zostały już wcześniej – fale grawitacyjne były ostatnie. Specjaliści są zgodni co do jednego – to sukces na miarę nagrody Nobla!
Odkrycie to ma przełomowe znaczenie dla nauki, a uczestniczył w nim zespół polskich badaczy POLGRAW z prof. Dorotą Gondek-Rosińską z Uniwersytetu Zielonogórskiego
Wczoraj był kolejny wielki dzień dla naukowców z całego świata. W USA ogłoszono, że międzynarodowy zespół zidentyfikował drugi sygnał fali grawitacyjnej.
Naukowcy ustalili, że zaobserwowane fale grawitacyjne powstały w końcowej fazie procesu połączenia się dwóch czarnych dziur o masach 14 i 8 mas Słońca, w wyniku którego powstała większa wirująca czarna dziura o masie 21 mas Słońca.
Zdaniem prof. Gabrieli Gonzales fakt, że te czarne dziury były znacznie mniej masywne niż te zaobserwowane przy pierwszym odkryciu, ma duże znaczenie. Z powodu mniejszej masy, czarne dziury były obserwowane tym razem przez sekundę (za pierwszym razem tylko przez 0,2 sekundy). To obiecujący początek określenia populacji czarnych dziur we Wszechświecie.
Istotny wkład w doprowadzenie do tej drugiej bezpośredniej obserwacji fali grawitacyjnej z układu podwójnego czarnych dziur wniosło 14 polskich naukowców.
Stworzyli oni podstawy wielu algorytmów i metod służących do wykrycia parametrów fal grawitacyjnych z układów podwójnych (prof. dr hab. Andrzej Królak, prof. dr hab. Piotr Jaranowski), przyczynili się do precyzyjnego modelowania sygnału fali grawitacyjnej z układu podwójnego (prof. dr hab. Piotr Jaranowski, prof. dr hab. Andrzej Królak), przeprowadzili symulacje pokazujące, że układy podwójne czarnych dziur są najlepiej wykrywalnymi przez detektory LIGO-Virgo źródłami promieniowania grawitacyjnego (prof. dr hab. Tomasz Bulik), badali astrofizyczne własności układów podwójnych (dr hab. Michał Bejger, dr Izabela Kowalska-Leszczyńska, dr hab. Dorota Gondek - Rosińska, prof. UZ) oraz poszukiwali mogących towarzyszyć zdarzeniu błysków optycznych (dr Adam Zadrożny).
Dziewięcioro naukowców z grupy POLGRAW, a wśród nich dr hab. Dorota Rosińska z Uniwersytetu Zielonogórskiego, znalazło się wśród autorów publikacji, w której ogłoszono zarejestrowanie fali grawitacyjnej po raz drugi. Gratulujemy i życzymy Nagrody Nobla.