Prof. Małgorzata Fuszara: Prawa wyborcze nie spadły kobietom z nieba

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Barbara Szczepuła

Prof. Małgorzata Fuszara: Prawa wyborcze nie spadły kobietom z nieba

Barbara Szczepuła

Pierwsze posłanki były znakomicie wykształcone. Wiedziały, czego chcą i jasno to formułowały - mówi prof. Małgorzata Fuszara, w latach 2014-15 pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania.

Kobiety otrzymały prawa wyborcze zaraz po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 roku. Polska wyprzedziła m.in. Stany Zjednoczone, Francję i Wielką Brytanię.

Ale nie był to z pewnością żaden prezent. Te prawa wyborcze nie spadły nam z nieba! Kobiety walczyły o nie przez długie lata. Były świadome, że nikt o ich prawa się nie upomni.

Po pierwszych wyborach parlamentarnych weszło do Sejmu osiem posłanek. Jak się zapisały w historii? Co zrobiły dla kobiet?

W wolnej Polsce trzy kobiety zostały premierami: Hanna Suchocka, Ewa Kopacz i Beata Szydło. Jak ocenia je profesor Małgorzata Fuszara?

Czy prawdziwa jest teza, że kobiety nie głosują na kobiety?

 

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Barbara Szczepuła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.