Małgorzata Oberlan

Prof. Tomasz Justyński niewinny? Sąd Okręgowy we Włocławku prawomocnie umorzył sprawę naukowca UMK

Prof. Tomasz Justyński  od lutego 2016 r. otrzymuje 50 proc. pensji, jako zawieszony w prawach pracownika UMK. Fot. Jacek Smarz Prof. Tomasz Justyński od lutego 2016 r. otrzymuje 50 proc. pensji, jako zawieszony w prawach pracownika UMK.
Małgorzata Oberlan

Sąd Okręgowy we Włocławku prawomocnie umorzył sprawę prof. Tomasza Justyńskiego, zawieszonego dziekana Wydziału Prawa i Administracji UMK, oskarżonego o plagiat. Podstawą było przedawnienie karalności. Nie badano, czy do plagiatu doszło.

Trudno wyrokować, czy to koniec największego plagiatowego skandalu na UMK w Toruniu, czy też jego nowe otwarcie. Prawomocne orzeczenie sądu sprawia, że piłka jest teraz po stronie naukowca. A nie da się ukryć, że jego kariera praktycznie legła w gruzach.

Umorzone, bo za stare

Prof. Tomasz Justyński został oskarżony o plagiat części swojej książki „Prawo do kontaktów z dzieckiem w prawie polskim i obcym” . Zapożyczyć miał fragmenty z doktoratu niemieckiej badaczki Nataschy Schulze. Tego przynajmniej dowodziła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku (toruńscy śledczy ze sprawy się wyłączyli).

Książka dziekana Wydziału Prawa i Administracji UMK powstała w 2011 roku. Termin ten ma istotne znaczenie dla całej sprawy, bo 18 grudnia 2017 r. Sąd Okręgowy we Włocławku prawomocnie już umorzył postępowanie ze względu na przedawnienie karalności zarzutu z art. 115 ust. 1. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (mówi o plagiacie). Minęło określone przepisami 5 lat.

- Grudniowym orzeczeniem Sąd Okręgowy utrzymał w mocy orzeczenie pierwszej instancji, czyli Sądu Rejonowego we Włocławku. Umarzało ono postępowanie ze względu na przedawnienie karalności. Uznawało też rozszerzenie zarzutów przez prokuraturę o art. 286 par. 1 Kodeksu karnego (oszustwo) za li tylko próbę ratowania postępowania, które już w momencie podejmowania było zagrożone przedawnieniem - mówi sędzia Aneta Sudomir-Koc, rzecznik Sądu Okręgowego we Włocławku.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.