Program „Czyste Powietrze”. Śląskie gminy na czele rankingu
Został dokładnie miesiąc, by - zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej - zlikwidować m.in. piece węglowe eksploatowane dłużej niż 10 lat od daty ich produkcji. Tymczasem można skorzystać z programu „Czyste Powietrze” i starać się o dopłaty do wymiany starych kotłów na nowoczesne. Jak się okazuje, gminy z woj. śląskiego są liderami, jeśli chodzi o podsumowanie programu w III kwartale 2021 roku.
Polski Alarm Smogowy wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprezentował nowe informacje dotyczące liczby składanych wniosków na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w programie „Czyste Powietrze” w 2477 gminach w Polsce. Najnowsze dane obejmują III kwartał 2021 r.
W najnowszym rankingu programu „Czyste Powietrze” zdecydowanie wygrywają gminy województwa śląskiego - zajmują one ponad połowę miejsc w pierwszej setce zestawienia. Zwycięzcą w trzecim kwartale 2021 roku została gmina Godów.
Jej mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721. Drugą pozycję zajęła gmina Czerwionka-Leszczyny, trzecią Jejkowice. Aż siedemnaście pierwszych miejsc zestawienia zajmują gminy z woj. śląskiego. Tradycyjnie już - również w tej (trzeciej) edycji - największą liczbę wniosków złożono w Rybniku: aż 726. Najmniejsze zaangażowanie widać wśród gmin z Podkarpacia, woj. opolskiego, łódzkiego i lubuskiego.
- Tak jak w poprzednim kwartale i tym razem liderem jest województwo śląskie. W pierwszej setce rankingu znalazły się aż 52 gminy z tego województwa. Widać wyraźnie, że tam, gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej, tam zainteresowanie mieszkańców „Czystym Powietrzem” jest wyraźnie większe - komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.
Żaden inny region w Polsce nie może się pochwalić takimi wynikami w likwidacji „kopciuchów”, jak województwo śląskie. Co ciekawe, badania opinii Polskiego Alarmu Smogowego pokazują, że mieszkańcy Śląska popierają odejście od ogrzewania węglem swoich domów - w badaniu opinii publicznej za zakazem węgla opowiedziało się aż 65 proc. respondentów.
Został jeszcze miesiąc
Tymczasem na terenie województwa śląskiego już za miesiąc wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat.
Zapisy uchwały antysmogowej będą egzekwowane, a urzędnicy i strażnicy miejscy będą mieli prawo ukarać tych, którzy do niej się nie zastosowali.
Jakie są terminy wymiany kotłów zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego?
> do końca 2021 roku - kotły powyżej 10 lat od daty produkcji (instalacje z 2006 r. i starsze oraz bez tabliczki znamionowej),
> do końca 2023 roku - kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2007 r. do 2012 r.),
> do końca 2025 roku - kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2013 r. do 31.08.2017 r.),
> do końca 2027 roku - kotły klasy 3 lub 4 (według normy PN-EN 303-5:2012).
Przypomnijmy, „Czyste Powietrze” to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet, dzięki oszczędnościom finansowym.